Akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku drogowego

Toga

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach skierowała 28 października 2019 roku do Sądu Rejonowego w Strzyżowie akt oskarżenia przeciwko 53-letniemu Piotrowi R., byłemu Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie, któremu zarzucono spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego, jaki miał miejsce 23 grudnia 2018 roku w Strzyżowie, w wyniku którego zmarła 60-letnia kobieta.

Jak ustalono w toku postępowania, mężczyzna prowadząc samochód osobowy marki Honda, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego poruszając się z prędkością nadmierną, wynoszącą około 75 km/h oraz nie zachował szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do oznakowanego przejścia dla pieszych i nie ustąpił pierwszeństwa pieszej znajdującej się na tym przejściu, w wyniku czego uderzył prawem przodem pojazdu w pieszą przechodzącą z jego lewej na prawą stronę. Piesza z miejsca zdarzenia została zabrana do Szpitala, gdzie w wyniku odniesionych obrażeń zmarła.

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i złożył krótkie wyjaśnienia wskazując, że pieszej nie zauważył, albowiem został oślepiony przez światła innego kierującego.

Za zarzucone podejrzanemu przestępstwo grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Musi się on także liczyć z możliwością utraty prawa jazdy i konsekwencjami finansowymi.

Prokurator Rejonowy
w Ropczycach
Wojciech Przybyło