51-letni obywatel Ukrainy z zarzutami kradzieży biżuterii o wartości ponad 12,5 tyś zł

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach nadzoruje postępowanie przeciwko 51-letniemu obywatelowi Ukrainy podejrzanemu o kradzież biżuterii o wartości ponad 12.500 zł.

 Kradzież 44 sztuk wzorów złotych obrączek

W dniu 6 lutego br. właściciel firmy jubilerskiej powiadomił Policję o tym, że nieznany mężczyzna, tuż po otwarciu sklepu, dokonał kradzieży wzornika złotych obrączek z ilością 44 sztuk wzorów, o wartości 3.720 zł. Z zeznań pokrzywdzonego wynikało, że dzień wcześniej do punktu sprzedaży przyszedł mężczyzna, który wypytywał o złote obrączki. Akcent i język jakim się posługiwał podobny był do rosyjskiego. Ostatecznie zamówił on obrączkę i chciał aby była gotowa następnego dnia rano. Zgodnie z umową w dniu 6 lutego br. klient pojawił się w sklepie zaraz po jego otwarciu. Zanim jednak odebrał zamówioną obrączkę, poprosił o okazanie paletki z innymi obrączkami. Kiedy sprzedawca okazał wzorniki, ten sądząc, że są to złote obrączki, w jednej chwili zabrał je i uciekł ze sklepu.

Kolejna kradzież, ten sam sposób działania sprawcy

Ten sam sposób kradzieży sprawca wykorzystał w dniach 9 i 10 lutego br. w innym punkcie sprzedaży złota na terenie Ropczyc. Tym razem zamówienie dotyczyło złotego łańcuszka. Tak samo jak poprzednio sprawca nalegał, aby biżuteria była gotowa następnego dnia,  w godzinach porannych. Odbierając zamówiony towar poprosił o okazanie innych łańcuszków. Kiedy w rękach mężczyzny znalazła się paletka z 13 złotymi łańcuszkami, zabrał ją i uciekł ze sklepu. Wartość utraconego mienia wyniosła 8.786 zł.

Odzyskano część skradzionej biżuterii

 Na podstawie opisu sprawcy przedstawionego przez pokrzywdzonych oraz zapisu monitoringu ustalony został rysopis mężczyzny. Podjęte przez Policję czynności wykrywacze doprowadziły do zatrzymania sprawcy w dniu 13 lutego 2018 r. w okolicach Placu Dworcowego w Rzeszowie. Przy zatrzymanym ujawniono 42 sztuki skradzionych wzorników obrączek oraz 6 złotych łańcuszków. Sprawcą okazał się 51 – letni mieszkaniec Ukrainy, który przebywał na terenie Ropczyc od stycznia br., gdzie podejmował zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy. W mieszkaniu mężczyzny, wynajmowanym w Ropczycach, Policja odnalazła metki ze skradzionych łańcuszków. Jeden z łańcuszków odnaleziony został w okolicach sklepu, z którego zostały skradzione, zaś kolejny przed blokiem mieszkania zajmowanego przez sprawcę kradzieży.

Prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze

Podejrzany o kradzież przyznał się do popełnienia zarzuconych czynów
i zobowiązał do zwrotu wartości pięciu pozostałych łańcuszków oraz dwóch sztuk wzorników. Prokurator zastosował wobec sprawcy środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Przestępstwo kradzieży zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

 

Rzecznik Prasowy
Ewa Romankiewicz