Akt oskarżenia przeciwko Markowi S. o usiłowanie zabójstwa

Toga

W dniu 15.03.2016 r. Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko Markowi S., zarządzając mu  m.in. usiłowanie dokonania zabójstwa 30 – letniej mieszkanki Rzeszowa.

Do zdarzenia doszło w dniu 29.09.2016 r. w godzinach rannych w rejonie ulicy Kochanowskiego w Rzeszowie. Zarówno napastnik jak i pokrzywdzona znali się wcześniej, ale pokrzywdzona co najmniej od roku uważała tę znajomość za zakończoną. Sprawca  nie mogąc pogodzić się z takim stanem rzeczy, od pewnego czasu  nękał ją  telefonami i wiadomościami sms. Dodatkowo śledził ją i dzięki temu ustalił jej aktualne miejsce zamieszkania. Marek S. zaatakował pokrzywdzoną w dniu 29.09.2016 r. gdy ta wraz z przyjaciółką odprowadzała dzieci do szkoły. Zadał jej uderzenie nożem w szyję oraz usiłował zadać następne w tę samą okolicę ciała. Dzięki pomocy przyjaciółki udało się pokrzywdzonej wyswobodzić z rąk napastnika i zaalarmować przechodniów. Obrażenia jakich doznała pokrzywdzona okazały się nie zagrażającymi jej życiu.

Akt oskarżenia zarzuca Markowi S dokonanie tej zbrodni w warunkach powrotu do przestępstwa. Wymieniony dokonał bowiem w roku 2004 zabójstwa swojej ciężarnej narzeczonej, działając w okolicznościach zbliżonych do obecnie popełnionego przestępstwa. Uprzednia karalność Marka S. za zabójstwo jest powodem, dla którego dolna granica grożącej mu obecnie kary pozbawienia wolności, wynosi 12 lat.  Wobec oskarżonego mogą mieć zastosowanie dwa szczególne rodzaje kary przewidującej jej maksymalny wymiar – tj. kara 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

 

Rzecznik Prasowy
Ewa Romankiewicz