Akt oskarżenia przeciwko sprawcom szeregu kradzieży akumulatorów i paliwa z pojazdów mechanicznych

Toga

Do Sądu Rejonowego w Ropczycach skierowany został akt oskarżenia przeciwko trzem młodym mężczyznom: 26 letniemu Przemysławowi S., 21 letniemu Krystianowi Ł. i 19 letniemu Pawłowi K.

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach oskarża ich o szereg kradzieży do autobusów, samochodów ciężarowych, koparki i ciągnika rolniczego, z których sprawcy dokonali zaboru łącznie 30 akumulatorów i paliwa o łącznej wartości 20.000 złotych.  Wśród skradzionych rzeczy znalazły się również dwa odremontowane motocykle znanej marki WSK o wartości łącznej 5.500 zł.

Zarzuty obejmują popełnienie 15 przestępstw, a wśród nich dziewięć kradzieży, cztery kradzieże z włamaniem, jeden czyn zniszczenia mienia (kufra bagażowego autobusu o wartości 1.000 złotych) oraz jeden czyn usiłowania kradzieży akumulatorów, w trakcie którego sprawcy zostali spłoszeni, a dzień później zatrzymani.

Wszyscy trzej mężczyźni to osoby spoza terenu powiatu ropczycko sędziszowskiego. Proceder trwał od 2 stycznia bieżącego roku, a przestępstwa popełnione zostały w Brzezinach, Niedźwiadzie, Dobrzechowie, Gołęczynie, Błażkowej, Przeczycy i Brzostku. W dniu 25 stycznia 2018 roku w Niedźwiadzie, w trakcie usiłowania kradzieży akumulatorów przed godziną 5.00 rano sprawcy zostali zauważeni przez przypadkową osobę. Mimo, że na głowach mieli kominiarki, na podstawie opisu samochodu, którym uciekli z miejsca przestępstwa już dzień później zostali ustaleni przez Policję i zatrzymani. Prokurator, po przedstawieniu zarzutów zastosował wobec podejrzanych dozór Policji.

W toku dalszego dochodzenia ustalono, że skradzione akumulatory sprzedawane były na bieżąco w punktach skupu złomu w okolicach Krosna i Jasła. Znaczną część mienia, o wartości blisko 10.000 złotych udało się jednak zabezpieczyć bowiem sprawcy nie zdążyli ich sprzedać i wskazali miejsce ukrycia akumulatorów. Skradzione motocykle zostały sprzedane nieustalonej osobie za kwotę 1400 złotych. Pieniądze ze sprzedaży skradzionego mienia podzielone zostały pomiędzy mężczyznami. Blisko 300 litrów skradzionego oleju napędowego sprawcy przeznaczyli na użytek własny.

Wszyscy trzej przyznali się do zarzuconych im czynów i skorzystali z możliwości skazania bez przeprowadzenia rozprawy. Przemysław S. i Krystian Ł. wyrazili zgodę na kary 1 roku 3 miesięcy pozbawienia wolności, zaś Paweł K. na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 4 lat oraz dozór kuratora. Ponadto zobowiązani zostali do solidarnego naprawienia pozostałej wartości szkody tj. kwoty ok. 15.000 złotych.

19 letni Paweł K. nie był dotąd karany, zaś Przemysław S. i Krystian K. byli wcześniej karani na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania za czyny z art. 279 § 1 kk i art. 310 § 2 kk.

O winie oskarżonych i zasadności wnioskowanych kar zdecyduje teraz Sąd Rejonowy w Ropczycach.

 

                                                                              Rzecznik Prasowy
Artur Grabowski