Akt oskarżenia przeciwko „sprawcy przekupstwa”

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie skierowała akt oskarżenia do sądu przeciwko 53 letniemu mieszkańcowi Łańcuta, Waldemarowi K. któremu zarzuca się złożenie w dniu 16 sierpnia 2018 roku obietnicy udzielenia korzyści majątkowej w kwocie 2000 złotych funkcjonariuszom Policji podczas kontroli drogowej w celu nakłonienia ich do odstąpienia od wykonania czynności służbowych dotyczących przeprowadzenia badania stanu trzeźwości, w związku z uzasadnionym podejrzeniem kierowania samochodem osobowym w ruchu lądowym pod wpływem alkoholu.

W dniu 16 sierpnia 2018 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie pełnili służbę patrolową na terenie Łańcuta w rejonie przejazdu kolejowego. Około godz. 22:25 funkcjonariusze zauważyli  pojazd marki Renault Scenic jadący w ich stronę, którego kierowca na widok oznakowanego radiowozu wjechał na parking zlokalizowany przy sklepie z materiałami budowlanymi. Mężczyzna wysiadł z samochodu, przeszedł na drugą stronę jezdni, idąc dalej chodnikiem w kierunku przejazdu kolejowego. Policjanci podjęli decyzję o wylegitymowaniu mężczyzny. Wobec tego, że w trakcie czynności wyczuwalna była od niego woń alkoholu funkcjonariusze postanowili przeprowadzić badanie urządzeniem kontrolno – pomiarowym do ilościowego oznaczenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca wskazanego pojazdu zaproponował wówczas policjantom wręczenie korzyści majątkowej w kwocie 2000 złotych w zamian za odstąpienie od realizacji czynności służbowych. Funkcjonariusze poinformowali dyżurnego KWP w Rzeszowie o zdarzeniu. Na miejsce przybyła ekipa z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie, która wykonała dalsze czynności procesowe. Badanie urządzeniem stacjonarnym typu Alcometr przeprowadzone w Komendzie Policji w Łańcucie potwierdziło, iż Waldemar K. kierując pojazdem Renault Scenic znajdował się po użyciu alkoholu, co stanowi wykroczenie określone w art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń.

Waldemarowi K. przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 229 § 3 k.k. Sprawca przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

 

Artur Grabowski

Rzecznik Prasowy