Akt oskarżenia w sprawie fałszywego inkasenta

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach aktem oskarżenia zakończyła  sprawę kradzieży pieniędzy, do której doszło ponad 3 lata temu na szkodę 91 letniego wówczas mieszkańca powiatu ropczycko – sędziszowskiego.

Sprawca został  wykryty został dzięki śladom linii papilarnych, jakie pozostawił na kopercie, z której zabrał gotówkę.

Do zdarzenia doszło w dniu 23 września 2014 r. Jak wynika z ustaleń postępowania,  do samotnie mieszkającego 91 letniego pokrzywdzonego zapukał nieznany mężczyzna podając się za pracownika sieci wodociągowej. Miał on oświadczyć, że przybył aby zwrócić nadpłatę w kwocie ok. 100 zł. Aby to uczynić konieczne było jednak okazanie rachunku za ostatni miesiąc. Pokrzywdzony zaczął szukać rachunku przedkładając plik dokumentów, a w nich schowane w kopercie oszczędności. Nieznajomy zaczął nalegać aby poszukać w innych pomieszczeniach. Wówczas fałszywy inkasent zabrał z koperty gotówkę w kwocie 2.800 zł i oddalił się.

Sprawcy nie ustalono, postępowanie pod koniec 2014 r. zostało umorzone. Zabezpieczone ślady z koperty Policja wysłała do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji celem porównania ze śladami zarejestrowanymi w registraturze AFIS.  Pod koniec 2017 r. uzyskano informację, wskazującą, że odciski palców należą do 38 letniego mieszkańca Stalowej Woli. Okazało się, że mężczyzna ten był 20 krotnie karany, w większości za przestępstwa kradzieży mienia. Początkiem marca 2018 r. na terenie Zakładu Karnego w Dębicy, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności, usłyszał zarzut kradzieży pieniędzy w kwocie 2.800 zł popełniony w warunkach recydywy.  Sprawca przyznał się do zarzuconego mu czynu.

Grozi mu kara do 7 i pół roku pozbawienia wolności.

 

Rzecznik Prasowy
Edyta Lenart