Akt oskarżenia w sprawie wielokrotnych włamań i kradzieży

Włamanie

Prokuratura Rejonowa w Dębicy w dniu 4 kwietnia 2019 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Dębicy akt oskarżenia przeciwko 31-letniemu mieszkańcowi Pustkowa – Krzysztofowi K. oraz 25-letniemu mieszkańcowi Latoszyna – Oskarowi S., którym zarzuca się popełnienie w listopadzie 2018 roku szeregu przestępstw, głównie przeciwko mieniu, związanych z włamaniami i kradzieżami sprzętu budowlanego, materiałów budowlanych, bilonu z automatów w myjniach samochodowych w Dębicy, Czarnej, Tarnowie, Tuszymie, Mielcu, Ropczycach i Sędziszowie Małopolskim, ale także posiadanie narkotyków.Oskar S. ponadto pozostaje pod zarzutem czynnej napaści w dniu 30 listopada 2018 roku w miejscowości Zgórsko na funkcjonariuszy Policji poprzez próbę najechania na nich samochodem marki Fiat oraz usiłowania zmuszenia do zaniechania czynności służbowych związanych z zatrzymaniem jego osoby i prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyków.
Łącznie Krzysztofowi K. przypisano aktem oskarżenia 12 przestępstw, w tym popełnionych w warunkach recydywy, zaś Oskarowi S. 4 przestępstwa.
Sprawcy generalnie przyznali się do popełnienia zarzucanych czynów, z wyjątkiem Oskara S., który zaprzeczył, aby dokonał czynnej napaści na funkcjonariuszy Policji.
W dniu 1 grudnia 2018 roku na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Dębicy zastosował wobec Krzysztofa K. i Oskara S. środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres po 3 miesiące.
Obecnie izolacyjny środek zapobiegawczy stosowany jest wobec Krzysztofa K., natomiast prokurator w dniu 11 lutego 2019 r. uchylił taki środek zapobiegawczy i zastosował co do drugiego ze sprawców środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.
Za zarzucone przestępstwa Krzysztofowi K. grozi do 15 lat pozbawienia wolności, natomiast Oskarowi S. do 10 lat pozbawienia wolności.
Krzysztof K. był wielokrotnie karany za kradzieże, kradzieże z włamaniami, kradzieże karty bankomatowej, w tym bezprawne posługiwanie się nią oraz naruszenie nietykalności cielesnej.
Oskar S. był karany za kradzież, podżeganie do dokonania rozboju, uzyskanie bez zgody osób uprawnionych programów komputerowych, posiadanie marihuany oraz znęcanie nad rodzicami i bratem.

Artur Grabowski
Rzecznik Prasowy