Atak przy użyciu noża na ratowników medycznych

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach skierowała do Sądu Rejonowego w Ropczycach akt oskarżenia przeciwko 25-letniemu mieszkańcowi powiatu ropczycko-sędziszowskiego, który dopuścił się napaści na ratowników medycznych.

Do opisywanej sytuacji doszło 15 grudnia 2018 roku w Sędziszowie Małopolskim. Pogotowie ratunkowe zostało wezwane do młodego mężczyzny, który wobec pracowników służby zdrowia zachowywał się agresywnie. Wezwani funkcjonariusze Policji w związku z przekazanymi wówczas informacji przez ratowników medycznych na miejscu zdarzenia  podjęli początkowo czynności jedynie pod kątem wykroczenia polegającego na uszkodzeniu karetki.

W dniu 14 stycznia 2019 roku jeden z ratowników medycznych złożył zawiadomienie o przestępstwie, w następstwie którego w dniu 21 stycznia 2019 roku zostało wszczęte śledztwo.

Z dokonanych w jego toku ustaleń wynika, że sprawca na widok ekipy pogotowia ratunkowego zaczął kierować w ich stronę słowa wulgarne oraz demonstrować zamiar użycia przemocy fizycznej. Ratownicy schronili się w karetce, zaś napastnik zbliżył się do pojazdu i przy użyciu posiadanego przez siebie dużego noża groził, kierując ostrze w ich kierunku, po czym próbował wybić szybę boczną w karetce, uderzając w nią kilka razy trzonkiem noża. Szyba nie została wybita, a ratownicy nie odnieśli obrażeń ciała.

Dodatkowo aktem oskarżenia objęto zdarzenie z końca lutego 2019 roku, kiedy ten sam sprawca nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał Oplem Astrą przed policjantami, którzy poruszali się radiowozem używając znaków dźwiękowych i świetlnych.

Podejrzany przyznał się częściowo do pierwszego zarzutu związanego z usiłowaniem dokonania czynnej napaści przy użyciu noża na ratowników medycznych, stwierdzając jednocześnie, że nie pamięta dokładnie przebiegu wydarzeń z uwagi na spożyty alkohol.  Nie przyznał się do popełnienia drugiego ze stawianego mu zarzutów.

W toku postępowania zastosowano wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydania dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy.

Za zarzucone podejrzanemu przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Artur Grabowski

Rzecznik Prasowy