Komunikat prasowy

W dniu 07 września 2020 roku Prokuratura Rejonowa w Łańcucie poinformowana została przez dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie o ujawnieniu w Niepublicznym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Łańcucie zwłok małoletniego wychowanka w wieku 15 lat. Ze wstępnych ustaleń wynika, że małoletni skierowany został przez Sąd do NMOW w Łańcucie, w którym przebywał od dnia 3 września 2020 roku. Wspólnie z innym wychowankiem umieszczony został w dwuosobowym pokoju, gdzie pod nadzorem miał przebywać przez siedem dni, stosownie do wewnętrznych procedur bezpieczeństwa, wynikających z sytuacji epidemicznej.

W dniu 07 września 2020 roku około godziny 10.00 roku współlokator, po odebraniu śniadania, poinformował wychowawcę, że kolega z pokoju leży w łóżku i prawdopodobnie nie żyje. Wychowawca wezwał pomoc medyczną. Lekarz z Pogotowia Ratunkowego stwierdził zgon.

Niezwłocznie prokurator przeprowadził oględziny miejsca ujawnienia zwłok oraz zwłok z udziałem biegłego lekarza. Zabezpieczono zapis monitoringu z korytarza NMOW w Łańcucie obejmującego wejście do pomieszczenia, w którym przebywał zmarły małoletni. Przesłuchano w charakterze świadków pracowników NMOW w Łańcucie sprawujących opiekę nad małoletnim. Zwłoki zabezpieczono w Prosektorium w Rzeszowie. Przeprowadzenie sekcji zwłok zaplanowano na dzień 10 września 2020 roku przez specjalistę z zakresu medycyny sądowej. Śledztwo prowadzone jest o przestępstwo z art.155 kodeksu karnego.

Rzecznik Prasowy
Paweł Król