Komunikat prasowy w sprawie postępowania dot. rozpowszechniania cudzych utworów w postaci kopii gier na konsolę Xbox

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach nadzoruje postępowanie przygotowawcze prowadzone przez Komendę Powiatową Policji w Ropczycach przeciwko 30-latkowi, podejrzanemu o rozpowszechnianie cudzych utworów w postaci kopii gier na konsolę Xbox, z czego uczynił sobie stałe źródło dochodu, tj. o przestępstwo z art. 116 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP, monitorujący nielegalne zjawiska w sieci internetowej zaobserwowali, że jeden z mieszkańców powiatu ropczycko-sędziszowskiego, na dużą skalę zajmuje się sprzedażą nielegalnych kopii cyfrowych gier przeznaczonych na konsole Xbox. Z ustaleń wynika, że sprawca działając od kilku lat, za pośrednictwem portali internetowych, rozpowszechnił odpłatnie przeszło 30.000 takich utworów.

W wyniku przeszukania wynajmowanego przez 30 letniego mężczyznę mieszkania ujawniono kilka konsoli do gier Xbox oraz nośniki informatyczne, które obecnie zostaną przekazane biegłym, celem przeprowadzenia specjalistycznej ekspertyzy. Nadto w mieszkaniu tym ujawniono kilkadziesiąt tysięcy złotych, które zostały zabezpieczone na poczet grożącej grzywny oraz przepadku nielegalnie uzyskanych korzyści.

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, które są obecnie weryfikowane. Zastosowano względem niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju.

Za zarzucone mu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz konsekwencje finansowe, związane z grzywną, przepadkiem uzyskanych korzyści i obowiązkiem naprawienia wyrządzonej szkody majątkowej przekraczającej 320.000 złotych.

Artur Grabowski
Rzecznik Prasowy