Komunikat prasowy – wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania wobec pseudokibiców – sprawców zajścia na rzeszowskim rynku

Kajdanki

Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów nadzoruje dochodzenie prowadzone przez Komendę Miejska Policji w Rzeszowie dotyczące wydarzeń jakie w sobotę dnia 5 maja 2018 roku w godzinach wieczornych rozegrały się na płycie rzeszowskiego rynku.

Z dotychczasowych ustaleń dochodzenia wynika, że jako pierwsza przybyła do Rynku grupa około 40 mężczyzn, będących pseudokibicami Stali Rzeszów. Mężczyźni ci zajęli miejsca w jednym z ogródków gastronomicznych usytuowanych w pobliżu estrady.  Po upływie ok. 15 – tu minut na płycie Rynku pojawiła się nie mniej liczna grupa młodych ludzi, najprawdopodobniej pseudokibiców innego klubu piłkarskiego. W większości przypadków mężczyźni z tej grupy mieli zasłonięte twarze. Natychmiast po wejściu na płytę Rynku skierowali się w stronę pseudokibiców Stali Rzeszów, przypuszczając na nich atak. Zdarzenie przybrało bardzo żywiołowy charakter, a obie strony zaczęły nie tylko zadawać sobie wzajemnie uderzenia, ale i obrzucać się wyposażeniem ogródków gastronomicznych. Po chwili bijatyka przeniosła się na centralną część Rynku, a jej przebieg wywołał przerażenie wśród gości poszczególnych restauracji. W obliczu zbliżającego się patrolu policji, uczestniczy zajścia rozbiegli się w różne strony.

Trwająca niespełna dwie minuty regularna bitwa, spowodowała istotne straty materialne. Właścicielka jednego z ogródków gastronomicznych wyceniła zniszczenia na kwotę ponad 3.000 złotych.

W wyniku czynności podjętych przez funkcjonariuszy policji, w tym w oparciu o zapisy z kamer monitoringu miejskiego, w okresie od 7.05.2018 r. do 8.05.2018 r. zatrzymano pięciu uczestników sobotniego zdarzenia. Są to mieszkańcy Rzeszowa.

Trzech z nich, w wieku od 21 do 23  lat, usłyszało już zarzut czynnego udziału w zbiegowisku, którego uczestnicy dopuszczają się gwałtownego zamachu na osobę lub mienie. Jest to występek zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 3. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im występków i odmówili składania wyjaśnień.

Policjanci w dalszym ciągu analizują zapisy zarejestrowane przez kamery przemysłowe, a więc z dużym prawdopodobieństwem należy założyć, iż liczba zatrzymanych osób ulegnie zwiększeniu.

Z uwagi na chuligański charakter czynów zarzucanych podejrzanym, prokurator nadzorujący postępowanie przygotowawcze skierował do sądu wnioski o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd Rejonowy w Rzeszowie wyznaczył posiedzenie w przedmiocie rozpoznania wniosków na dzień 9 maja 2018 roku.

Rzecznik Prasowy
Artur Grabowski