Ojciec i syn tymczasowo aresztowani za długoletnie znęcanie się

Aresztowanie

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach nadzoruje dochodzenie prowadzone przez Komendę Powiatowa Powiatową Policji w Ropczycach przeciwko dwóm mężczyznom – 48- letniemu Januszowi M. oraz jego ojcu – 78-letniemu Stanisławowi M., podejrzanym o długoletnie znęcanie się nad 76-letnią matką/żoną.

Jak ustalono obaj mężczyźni, działając pod wpływem alkoholu, od około 10 lat znęcali się psychicznie i fizycznie nad kobietą. Ich działania polegały na wyzywaniu, grożeniu pozbawieniem życia, w tym przy użyciu noża, niepokojeniu w godzinach nocnych, zmuszaniu do wydawania pieniędzy na alkohol, a także szarpaniu, popychaniu, uderzaniu, wykręcaniu rąk, skutkujących w ostatnim czasie złamaniem ręki pokrzywdzonej, czy też oblewaniu jej wodą i nieczystościami. Pokrzywdzona wcześniej nigdy nie chciała niczego zgłaszać, albowiem była zastraszona przez obu oprawców i obawiała się ich reakcji. Kiedy w dniu 16 sierpnia 2019 roku doszło do kolejnej domowej awantury, podczas której pokrzywdzona musiała się udać po pomoc do sąsiadów, interweniujący funkcjonariusze zatrzymali obu mężczyzn, a pokrzywdzona zdecydowała się opisać gehennę jaką przechodziła przez ostatnie lata.

Obu mężczyznom przedstawiono zarzuty znęcania się nad osobą najbliższą. Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli krótkie wyjaśnienia, w których zaprzeczyli, aby dochodziło z ich strony do zachowań przemocowych.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Ropczycach w dniu 19 sierpnia 2019 roku zastosował wobec obu podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy, z uwagi na uzasadnione obawy utrudniania prowadzonego postępowania i wpływania na świadków oraz z uwagi na uzasadnioną obawę, że podejrzani mogą dopuścić się kolejnego poważnego przestępstwa na szkodę pokrzywdzonej.

Za zarzucone podejrzanym przestępstwa grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Artur Grabowski

Rzecznik Prasowy