Ośmiu mężczyzn podejrzanych o obrót narkotykami i uprawę marihuany

Marihuana_liście

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie nadzoruje postępowanie przeciwko ośmiu mężczyznom podejrzanym o udział w obrocie znaczną ilością narkotyków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, uprawianie tzw. konopi indyjskich oraz posiadanie narkotyków.

Postępowanie zostało wszczęte w oparciu o informacje uzyskane w wyniku czynności operacyjno – rozpoznawczych, realizowanych przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, z których wynikało, iż ośmiu mężczyzn z powiatu niżańskiego zajmuje wytwarzaniem oraz handlem narkotykami na terenie w/w powiatu.

W dniu 14 marca b.r. doszło do zatrzymania mężczyzn. Jednego z nich dostrzeżono, jak wyjeżdżał ze swojej posesji, jak się okazało w jego domu przebywało wówczas jeszcze  dwóch mężczyzn porcjujących biały proszek. Podczas przeszukania domu znaleziono ponad 320 woreczków z białym proszkiem oraz wagi elektroniczne. Kolejne czynności podjęte przez funkcjonariuszy Policji doprowadziły do ustalenia nielegalnej plantacji konopi ukrytej w wynajmowanym domu na terenie Niska. Ujawniono tam pomieszczenia wyposażone w lampy, wentylatory i urządzenia nawadniające, gdzie znajdowało się 181 krzewów konopi.

W toku podjętych czynności zabezpieczono 1340 gramów białego proszku, który jak ustalono w toku wstępnych badań, stanowi dopalacze ujęte w wykazie nowych substancji psychoaktywnych. Ponadto zabezpieczono 334 gramy marihuany.

Mężczyźni zostali zatrzymani i doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, gdzie ogłoszono im zarzuty. Siedmiu podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w obrocie znaczną ilością narkotyków, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, za co grozi kara grzywny i pozbawienia wolności od dwóch do 12 lat. Dwóm przedstawiono zarzut uprawiania konopi, co mogło dostarczyć znacznej ilości środków odurzających. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Podejrzani przyznali się do uprawniania konopi oraz posiadania narkotyków, zaprzeczyli natomiast by mieli brać udział w obrocie znaczną ilością narkotyków.

Wobec sześciu podejrzanych Sąd, na wniosek prokuratora, zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Natomiast wobec dwóch pozostałych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji.

 

Rzecznik Prasowy
Ewa Romankiewicz