Podejrzany o wręczenie łapówki funkcjonariuszom Policji

Korupcja

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie prowadzi śledztwo przeciwko Pawłowi K. podejrzanemu o udzielenie w dniu 31 maja 2017 roku w Głuchowie, korzyści majątkowej w kwocie 100 zł funkcjonariuszowi Policji, podczas kontroli drogowej, w celu nakłonienia go do odstąpienia od wykonania czynności służbowej.

W dniu 31 maja 2017 roku, w miejscowości Głuchów powiatu łańcuckiego, Paweł K. jadąc samochodem osobowym marki Opel został zatrzymany do kontroli drogowej przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podstawą zatrzymania było popełnienie przez kierującego wykroczenia polegającego na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. Paweł K. został poinformowany, że za wykroczenie, którego dopuścił się, może zostać nałożony mandat karny w wysokości od 100 do 200 zł oraz 4 punkty karne. Po poinformowaniu przez funkcjonariusza Policji, że mandat jest mandatem kredytowanym, płatnym na poczcie, w banku lub przez internet, Paweł K. wyciągnął z portfela banknot 100 zł i wręczył go funkcjonariuszowi pytając jednocześnie, czy można byłoby tę sprawę załatwić w inny sposób, bez mandatu i punktów. Funkcjonariusze Policji poinformowali dyżurnego KPP w Łańcucie o zdarzeniu. Na miejsce przybyła grupa z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KPP w Łańcucie celem przeprowadzenia czynności dowodowych.

W toku śledztwa Pawiowi K. przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 229 § 3 k.k. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

Przestępstwo z art. 229 § 3 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Rzecznik Prasowy
Ewa Romankiewicz