Postępowanie przeciwko Mateuszowi C. podejrzanemu o nawoływanie do nienawiści wobec narodu ukraińskiego

Paragraf

Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów nadzoruje dochodzenie przeciwko 35-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, Mateuszowi C., podejrzanemu o nawoływanie do nienawiści wobec narodu ukraińskiego poprzez namalowanie na elewacji budynku zajmowanego przez Honorowy Konsulat Ukrainy w Rzeszowie, napisów m.in. „Raus” oraz symboli kotwicy Polski Walczącej, szubienicy, wyrażających wolę odpłaty – tj. o czyn z art. 256 § 1 k.k.

Do zdarzenia doszło w okresie pomiędzy 30.09.2017 r. a 02.10.2017 r. Osoba sprawcy zarejestrowana została przez kamery monitoringowe, co pozwoliło na stosunkowo szybką jego identyfikację i zatrzymanie w dniu 06.10.2017 r.

Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, a jako motyw jego popełnienia wskazał pobudki natury emocjonalnej. Swym zachowaniem Mateusz C. spowodował również uszkodzenie elewacji budynku Konsulatu. Straty oszacowane zostały na kwotę 2.500 zł. W związku z tym podejrzanemu zostanie uzupełniony zarzut o czyn z art. 288 § 1 k.k.

Zebrany dotychczas materiał dowodowy pozwala na przyjęcie, że zachowanie podejrzanego było wyłącznie jego ekscesem, przez nikogo nie inspirowanym.

Sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

 

Rzecznik Prasowy
Ewa Romankiewicz