Pożar w następstwie zaprószenia ognia od palącego się papierosa

Pożar

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie skierowała akt oskarżenia do miejscowego Sądu Rejonowego przeciwko 74 letniemu Zygmuntowi S.  o nieumyślne sprowadzenie w dniu 24 czerwca 2018 roku w Łańcucie zdarzenia mającego postać pożaru mieszkania znajdującego się na parterze wielorodzinnego, czteropiętrowego budynku mieszkalnego, które to zdarzenie zagrażało życiu oraz zdrowiu wielu osób, powodując przy tym u jednej z osób pokrzywdzonych zatrucie tlenkiem węgla, skutkujące rozstrojem zdrowia trwającym nie dłużej niż siedem dni, tj. o przestępstwo  z art. 163 § 2 kk i art. 157 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.

Jak ustalono Zygmunt S. w dniu 23 czerwca 2018 roku spożywał alkohol w mieszkaniu, po czym zasnął oglądając telewizor. W nocy przebudził się, zapalił papierosa i zasnął z nim w dłoni. Ogień od palącego się papierosa  rozprzestrzenił się po jego mieszkaniu. Zygmunt S. zdołał wydostać się z mieszkania na klatkę schodową i wezwać pomoc. Sąsiedzi poinformowali Straż Pożarną. Ze względu na zadymienie klatki schodowej niezbędne było przeprowadzenie oddymienia pomieszczeń, co umożliwiło ewakuację mieszkańców. Akcja ratowniczo – gaśnicza trwała 1,5 godziny.

Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości Zygmunta S. wykazało 0,71 mg/1 alkoholu etylowego w wydychanym powietrzu.

W śledztwie uzyskano opinię biegłego sądowego z zakresu pożarnictwa. Biegły zakwalifikował pożar jako zdarzenie stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób. W postępowaniu przygotowawczym za pokrzywdzonych uznano łącznie 44 osoby, będące mieszkańcami bloku, w którym doszło do pożaru.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Zygmunt S. przyznał się do zarzucanego czynu.

Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Artur Grabowski

Rzecznik Prasowy