Sąd Rejonowy w Ropczycach zastosował areszt wobec włamywacza

Aresztowanie

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Ropczycach, w dniu 28 października 2016 r. Sąd Rejonowy w Ropczycach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec 22 – letniego mężczyzny podejrzanego o usiłowanie kradzieży z włamaniem do jednego ze sklepów spożywczych w Wielopolu Skrzyńskim.

Do zdarzenia doszło 26 października 2016 r. przed godziną 20.00 w Wielopolu Skrzyńskim, kiedy do jednego z samoobsługowych sklepów spożywczych wtargnęło dwóch mężczyzn w kominiarkach na  głowach. Bezpośrednio po wejściu do sklepu skierowali się do terminali kasowych skąd siłowo próbowali wyrwać kasety z pieniędzmi. Urządzenia jednak były na tyle trwale przymocowane, że sprawcom nie udało się ich zabrać, poza jedną, która okazała się pusta. Sprawcom nie powiódł się zabór pieniędzy niemniej w trakcie zdarzenia w znaczący sposób uszkodzili punkty kasowe. Wstępne straty liczone są w tysiącach złotych. Pracujące w sklepie ekspedientki przeżyły chwilę grozy, jednak żadna z osób nie ucierpiała. Jedna z kobiet szybko zadzwoniła po Policję.

W tym czasie mężczyźni wybiegli ze sklepu odjeżdżając zaparkowanym pod sklepem samochodem osobowym Alfa Romeo. Niedługo później, jeszcze przed godziną 21.00 typowany samochód zauważony został przez funkcjonariuszy Policji na ulicach Strzyżowa. Uwagę policjantów zwróciła nadmierna prędkość samochodu i kolejne wykroczenia drogowe popełniane przez kierowcę Alfa Romeo. Wobec powyższego podjęli pościg za pojazdem.  Na końcu jednej z zamkniętych ulic Strzyżowa sprawcy porzucili pojazd, oddalając się w nieznanym kierunku. W samochodzie ujawnione zostały kominiarki i rękawiczki, jakie na sobie mieli sprawcy włamania w Wielopolu Skrzyńskim, były tam również różne dokumenty świadczące o tożsamości sprawców.

Przed godziną 2.00 w nocy w rejonie dworca PKS w Strzyżowie zatrzymany został jeden z włamywaczy, przy którym policjanci ujawnili między innymi kluczyki do zabezpieczonego Alfa Romeo. Zatrzymanym okazał się 22 – letni mieszkaniec okolic Wieliczki, któremu został przedstawiony zarzut usiłowania kradzieży z włamaniem.

Wciąż trwają czynności poszukiwawcze za drugim współsprawcą.

Sprawcom grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10.

Rzecznik Prasowy
Ewa Romankiewicz