Sprawca przestępstw seksualnych na szkodę pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej tymczasowo aresztowany

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach prowadzi śledztwo przeciwko 63-letniemu mężczyźnie, któremu zarzucono popełnienie dwóch przestępstw polegających na doprowadzeniu pokrzywdzonej – 71-letniej pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej w miejscowości Ruda do poddania się innym czynnościom seksualnym, przy wykorzystaniu bezradności wynikającej ze stanu jej zdrowia oraz wieku.

Jak ustalono sprawca – również mieszkaniec DPS-u, w godzinach nocnych w dniu 10 sierpnia 2019 roku dwukrotnie miał przyjść do pokoju zajmowanego przez pokrzywdzoną i doprowadzić ją do poddania się innym czynnościom seksualnym, poprzez między innymi całowanie i dotykanie w miejsca intymne. Z relacji personelu, który ujawnił przedmiotowe zdarzenia wynika, że sprawca był w stanie nietrzeźwości.

Poinformowani o zdarzeniu funkcjonariusze przesłuchali świadków oraz wykonali oględziny na miejscu, zaś sprawca został zatrzymany.

W dniu 12 sierpnia 2019 roku Wiesław P. został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Ropczycach gdzie przedstawiono mu dwa zarzuty o czyny z art. 198 kk. Podejrzany nie przyznał się do zarzutów i wyjaśnił, że nie ma ze zdarzeniami nic wspólnego i żadnej krzywdy pokrzywdzonej nie wyrządził.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Ropczycach zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy, z uwagi na uzasadnione obawy utrudniania prowadzonego postępowania i wpływania na świadków oraz z uwagi na grożącą mu surową karę.

Za zarzucone podejrzanemu przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Podejrzany był w przeszłości karany i odbywał długoletnią karę pozbawienia wolności za przestępstwa znęcania się.

Prokurator Rejonowy

Wojciech Przybyło