Tymczasowe aresztowanie wobec sprawcy ciężkiego uszkodzenia ciała

Kajdanki

Prokuratura Rejonowa w Dębicy prowadzi postępowanie przeciwko Norbertowi O., 25-letniemu mieszkańcowi Dębicy, któremu zarzuca się spowodowanie u 26-letniego mieszkańca powiatu dębickiego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez kilkukrotne zadanie nożem ciosów w plecy t.j. o czyn z art. 156 § 1 pkt 2 k.k.

W dniu 11 stycznia 2019 r., ok. godz. 22:20 funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dębicy zostali powiadomieni o bójce dwóch mężczyzn, która miała mieć miejsce w Dębicy, w rejonie skrzyżowania ulic Rzeszowskiej i Robotniczej.

Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze Policji zastali leżącego, zakrwawionego mężczyznę oraz kilka osób, które udzielały pomocy pokrzywdzonemu. Leżący mężczyzna posiadał na plecach kilka ran kłutych oraz wbity w środkową część pleców nóż.

Z dokonanych w trakcie śledztwa ustaleń wynika, że sprawca wspólnie z pokrzywdzonym spożywał alkohol w domu i doszło między nimi do kłótni, ponieważ pokrzywdzony przebywający ponadto z kolegą nie chciał opuścić lokalu, w którym obecni byli także żona Noberta O., dwójka ich małoletnich dzieci oraz brat żony Norberta O..

Norbert O. starał się wyprosić pokrzywdzonego i jego kolegę za drzwi i w tym celu wyszedł z nimi na zewnątrz. Zachowanie pokrzywdzonego, pomimo początkowego jego sprzeciwu, wskazywało, że zastosuje się do życzenia gospodarza domu, jednakże po chwili Norbert O. spostrzegł, że wraca on w jego kierunku z metalowym prętem. Wówczas z kuchni zabrał nóż, którym w trakcie awantury na chodniku zadał pokrzywdzonemu kilka ciosów, a następnie wbił mu nóż w plecy.

Norbert O. został przebadany na zawartość alkoholu. Wynik badania wykazał, iż działał  w stanie nietrzeźwości posiadając 0,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że zanim użył noża, został uderzony prętem w głowę. Zachowanie pokrzywdzonego go rozwścieczyło. Wpadł w szał, nie panował nad tym co robi i zadawał uderzenia na oślep. Zapewnił, iż jego zamiarem nie było pozbawienie życia pokrzywdzonego, a złapał za nóż z uwagi na obawę o bezpieczeństwo żony oraz jego dzieci przed pokrzywdzonym, który mógłby wtargnąć do ich domu.

Na wniosek prokuratora postanowieniem Sądu Rejonowego w Dębicy z dnia 14 stycznia 2019 r. został zastosowany wobec Norberta O. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Norbert O. był już karany m.in. za rozbój oraz pobicie.

Czyn zarzucony podejrzanemu stanowi zbrodnię i grozi mu od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Artur Grabowski
Rzecznik Prasowy