Tymczasowy areszt dla multirecydywisty

Kajdanki

Prokuratura Rejonowa w Dębicy w dniu 25 kwietnia 2019 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Dębicy wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 40-letniego mieszkańca Dębicy – Marcina P., któremu przedstawiono pięć zarzutów dotyczących dokonania:
– w dniu 23 kwietnia 2019 roku w Dębicy wymuszenia rozbójniczego, polegającego na doprowadzeniu swojej 66-letniej matki za pomocą groźby bezprawnej pozbawienia życia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 20 złotych,
– uporczywego nękania w okresie od dnia 4 lutego 2019 r. do 23 kwietnia 2019 r. w Dębicy 36-letniej byłej konkubiny, poprzez wielokrotne nachodzenie jej w miejscu zamieszkania wbrew jej woli, dobijanie się do drzwi mieszkania, wyzywanie jej słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, nawiązywanie z nią wielokrotnie kontaktu telefonicznego wbrew jej woli,
– uporczywego uchylania się w okresie od 25 kwietnia 2018 r. do 24 kwietnia 2019 r. w Dębicy od ciążącego na nim z mocy ustawy i wyroku sądowego obowiązku łożenia na utrzymanie małoletniej 1,5 rocznej córki, przez to naraził ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych,
– dokonania w dniu 23 kwietnia 2019 r. w Dębicy uszkodzenia ciała byłej konkubiny poprzez złapanie jej ręką za szyję i spowodowanie u niej obrażeń ciała,
– grożenia w dniu 23 kwietnia 2019 r. w Dębicy przy użyciu noża swojemu 43-letniemu bratu, a nadto dokonania nożem uszkodzenia jego ciała.
Z dokonanych ustaleń wynika, że w dniu 23 kwietnia 2019 r., ok. godz. 16:15 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Dębicy został powiadomiony o awanturze domowej wywołanej przez nietrzeźwą osobę.
Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze Policji zastali zgłaszającego brata sprawcy, który wskazał leżący w rejonie klatki schodowej nóż, którym został zraniony. Po chwili na miejscu zdarzenia pojawił się sam sprawca Marcin P., który został zatrzymany. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało 1,32 mg/1. W związku z czym został doprowadzony do Izby Wytrzeźwień w Rzeszowie.
Następnego dnia do Komendy Powiatowej Policji w Dębicy zgłosili się brat, matka oraz była konkubina Marcina P., którzy szczegółowo opisali zarys i charakter popełnionych przez niego przestępstw, a także okoliczności związane z naruszaniem przez Marcina P. zastosowanych przez prokuratora w toczącej się wobec niego innej sprawie o nękanie zakazów zbliżania się do swojej byłej konkubiny, zakazów zbliżania się i kontaktowania się z matką i bratem oraz nakazu opuszczenia lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonymi.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Marcin P. przyznał się jedynie do niealimentacji na rzecz małoletniej córki oraz do uderzenia brata metalowym prętem, a nie nożem. Zaprzeczył natomiast jakoby groził bratu i matce pozbawieniem życia oraz aby złapał za szyję swoją byłą konkubinę. Zaprzeczył także, aby dokonał wymuszenia rozbójniczego na swojej matce, gdyż pieniądze od niej uzyskane po prostu pożyczył. Nie przyznał się również do nękania swojej konkubiny, gdyż jak wyjaśnił dobrowolnie wpuszczany był przez nią do mieszkania.
W dniu 26 kwietnia 2019 r. na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Dębicy wobec podejrzanego Marcina P. zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy.
Za popełnienie zarzucanych czynów Marcinowi P. grozi do 15 lat pozbawienia wolności.
Sprawca był wielokrotnie karany m.in. za pobicia, rozboje, wymuszenia rozbójnicze oraz uszkodzenia mienia.

Artur Grabowski
Rzecznik Prasowy