Usiłowanie rozboju na 14 – latku

Paragraf

Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów nadzoruje śledztwo przeciwko Wiktorowi N. podejrzanemu o usiłowanie dokonania w dniu 23 kwietnia 2019 roku rozboju na małoletnim mieszkańcu Rzeszowa oraz o naruszenie czynności narządu jego ciała na okres poniżej 7 dni – tj. o czyn z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 280 § 1 k.k. i art. 157 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

W dniu 23 kwietnia 2019 roku przechodzącego ul. Malczewskiego w Rzeszowie 14 – latka zaczepił młody mężczyzna, żądając od niego pieniędzy, początkowo kwoty 2 złotych, a następnie 10 złotych. Gdy małoletni zgodził się na wydanie 2 złotych i poprosił, o pozostawienie w spokoju, sprawca uderzył go pięścią w głowę, a następnie zaczął dusić usiłując odebrać posiadane przez chłopca słuchawki. Na pomoc ruszył przechodzień i odciągnął napastnika od pokrzywdzonego, który uciekł do domu.

W dniu 21 maja 2019 roku, po ustaleniu sprawcy usiłowania rozboju, funkcjonariusze Komisariatu Policji w Rzeszowie w Rzeszowie dokonali jego zatrzymania.

W dniu 22 maja 2019 roku 17 – letni mieszkaniec Rzeszowa Witor N. został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów, gdzie usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa.

Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, w których wyraził skruchę. Swoje zachowanie tłumaczył wpływem wcześniej spożytego alkoholu. Nie był on dotychczas karany za przestępstwo.

Wobec sprawcy zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji z obowiązkiem stawiennictwa trzy razy w tygodniu w jednostce Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Za zarzucone sprawcy przestępstwo usiłowania rozboju grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Artur Grabowski

Rzecznik Prasowy