Usiłowanie zabójstwa

Prokuratura Rejonowa w Dębicy nadzoruje śledztwo przeciwko 22-letniemu mieszkańcowi Dębicy Kamilowi D., któremu przedstawiono zarzut usiłowania zabójstwa 39-letniego mieszkańca powiatu dębickiego za pomocą narzędzia przypominającego maczetę oraz zarzut kierowania wobec pokrzywdzonego gróźb karalnych pozbawienia życia.

W dniu 25 maja 2019 r. przed godziną 20.00 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Dębicy powiadomiony został, iż w okolicy bloku przy ul. Mościckiego w Dębicy doszło do zranienia mężczyzny maczetą. Na miejscu funkcjonariusze Policji zastali pokrzywdzonego, który oświadczył, iż gdy wrócił do mieszkania zauważył, że ma rozbite szyby w oknach. W związku z tym wyszedł przed blok w celu ustalenia sprawców zdarzenia. Do pokrzywdzonego podszedł jeden ze stojących przed blokiem mężczyzn i ze znajdującego się przy jego pasie etui wyciągnął narzędzie przypominające maczetę, którym wyprowadził cios w kierunku jego głowy, raniąc go w okolicach lewego obojczyka, po czym uciekł do jednego z mieszkań bloku, skąd przez okno odgrażał się nadto pokrzywdzonemu, że pozbawi go życia poprzez odcięcie głowy.

Przed przyjazdem Policji sprawca zdążył się oddalić. Został zatrzymany w dniu 27 maja 2019 r. W wyniku przeprowadzonych przeszukań nie ujawniono narzędzia służącego do popełnienia przestępstwa.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Kamil D. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

W dniu 29 maja 2019 r. na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Dębicy wobec podejrzanego Kamila D. zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Kamilowi D. za popełnienie zbrodni usiłowania zabójstwa człowieka grozi kara od 8 do 15 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Sprawca nie był karany.

Artur Grabowski

Rzecznik Prasowy