Zarzuty za nieudzielenie pomocy

Budynek

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie upadku mężczyzny z budynku wielorodzinnego przy ul. Kopisto w Rzeszowie, do którego doszło w dniu 5 kwietnia 2020 r .

Jak ustalono, w dniu 5 kwietnia 2020 r. w jednym z mieszkań usytuowanym w bloku przy ul. Kopisto w Rzeszowie, odbywało się spotkanie towarzyskie, w którym uczestniczyły cztery osoby, w tym właściciel mieszkania. Około godz. 16-tej jeden z uczestników spotkania – 27 – letni Patryk G. wyszedł na balkon. Pozostali uczestnicy spotkania nie widzieli co wymieniony robił na balkonie, bowiem w oknach opuszczone były rolety. Po pewnym czasie gospodarz mieszkania, 27- letni Michał J. oraz uczestniczka spotkania 27-letnia Aneta A. wyszli na balkon i zauważyli Patryka G. leżącego na ziemi pod balkonem. Widok ten wywołał w nich stan przerażenia i wraz z trzecim uczestnikiem spotkania, 36-letnim Sławomirem P., opuścili mieszkanie nie interesując się losem Patryka G.
Przypadkowo przechodząca kobieta widząc Patryka G. leżącego na ziemi powiadomiła pogotowie, które przewiozło pokrzywdzonego do szpitala. Jego stan określany jest jako ciężki.
W dniu 6 kwietnia 2020 r. zatrzymano właściciela lokalu i pozostałych dwóch uczestników spotkania, a w dniu 7 kwietnia 2020 r. przedstawiono im zarzuty nieudzielenia pomocy Patrykowi G. znającemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwie utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconego im występku. Dwoje z nich złożyło wyjaśnienia, natomiast Sławomir P. odmówił składania wyjaśnień.
Za zarzucane przestępstwo podejrzanym grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
W sprawie wykonywane są dalsze czynności mające na celu ustalenie czy nie doszło do nakłonienia Patryka G. do targnięcia się na własne życie. Kluczowe w tym zakresie będą zeznania samego pokrzywdzonego, których obecnie nie można odebrać z uwagi na jego stan zdrowia.

Rzecznik prasowy
Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie
Agnieszka Hopek – Curyło