Zatrzymani w związku z podejrzeniem sprowadzania i legalizacji skradzionych samochodów

Samochody

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie nadzoruje postępowanie przeciwko trzem mężczyznom podejrzanym o sprowadzenie i legalizację na terenie Polski samochodów osobowych pochodzących z kradzieży na terenie Hiszpanii.

Od kilku miesięcy Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie i funkcjonariusze CBŚP prowadzili intensywne czynności zmierzające do ustalenia grupy osób, która sprowadzała na teren Podkarpacia samochody osobowe m-ki Volkswagen oraz Seat, które następnie na podstawie podrobionych lub przerobionych umów kupna sprzedaży, hiszpańskich dowodów rejestracyjnych i hiszpańskich kart badań technicznych były sprzedawane poprzez legalnie zarejestrowane komisy samochodowe prowadzone przez podejrzanych. Często cena sprzedawanych pojazdów była niższa od ich wartości rynkowej, co zachęcało potencjalnych klientów do zakupu. Niejednokrotnie zaciągali oni na ten cel wieloletnie kredyty.

W ramach prowadzonych czynności Policjanci odzyskali i zabezpieczyli 21 pojazdów osobowych, na których znajdowały się numery VIN pojazdów aktualnie użytkowanych przez obywateli Hiszpanii. Były to tzw. „klony”. Przeprowadzone badania pojazdów pozwoliły na odczytanie pierwotnych oznaczeń naniesionych przez producenta. Jak ustalono każdy z odzyskanych samochodów został utracony w wyniku przestępstwa kradzieży na terenie Hiszpanii. Łączna wartość szkody  poniesionej przez pokrzywdzonych wynosi ponad milion złotych.

Zatrzymanym osobom, w  Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie, przedstawiono od kilku do kilkunastu zarzutów, w tym oszustwa, paserstwa, fałszowania dokumentów i posłużenia się takimi dokumentami. Podejrzanym grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Sąd Rejonowy na wniosek Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W wyniku rozpoznania zażalenia podejrzanych Sąd odwoławczy uchylił środki izolacyjne i w ich miejsce postanowił zastosować środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego w wysokościach od 60.000,00 do 80.000,00 zł, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju. Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

Rzecznik Prasowy
Ewa Romankiewicz