Zatrzymanie sprawcy fałszywych alarmów w instytucjach państwowych

Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów nadzoruje śledztwo przeciwko Lechowi K. podejrzanemu o zawiadomienie drogą listowną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o podłożeniu ładunków wybuchowych w kilku miejscach na terenie Rzeszowa, w tym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Narodowym Funduszu Zdrowia, czym stworzył sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób, oraz zagrożenie mienia i wywołał czynności instytucji użyteczności publicznej i organów ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego i zdrowia, mającą na celu uchylenie zagrożenia – tj. o przestępstwo z art. 224a k.k.

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie ustalili sprawcę fałszywego zawiadomienia – 73 letniego mieszkańca Rzeszowa i w dniu 15 maja 2019 roku dokonali jego zatrzymania.

W dniu 16 maja 2019 roku mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów, gdzie ogłoszono mu zarzut popełnienia przestępstwa z art. 224a k.k.

Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, jednak treść jego wyjaśnień wskazuje, że czynu tego się dopuścił.

Wobec sprawcy zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

Zarzucony mężczyźnie czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Rzecznik Prasowy

Artur Grabowski