Akt oskarżenia przeciwko Bogusławowi P. – sprawcy oszustwa

Toga

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko 52 letniemu Bogusławowi P. oskarżonemu o to, że w styczniu 2017 r. w Ropczycach, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadził mieszkańca Rzeszowa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 4.400 zł w ten sposób, że wystawił na portalu internetowym ofertę sprzedaży urządzenia hakowego do transportu, a następnie po otrzymaniu pełnej zapłaty i zobowiązaniu się do dostarczenia urządzenia nie wywiązał się z umowy.

Pokrzywdzony o wyłudzeniu powiadomił Policję we wrześniu 2017 r. kiedy zdał sobie sprawę, że został oszukany. Ofertę sprzedaży urządzenia znalazł jeszcze w styczniu 2017 r. Sprzedającym okazał się mieszkaniec powiatu ropczycko – sędziszowskiego. Zainteresowany przyjechał do Ropczyc, gdzie Bogusław P. okazał urządzenie. Pokrzywdzony zaakceptował stan techniczny i dokonał pełnej zapłaty w kwocie 4.400 zł. Z uwagi na dużą wagę urządzenia, miało ono być przetransportowane do Rzeszowa w późniejszym terminie. Do zapewnienia transportu zobowiązał się sprzedający.

Mimo upływu kolejnych dni urządzenie nie dotarło do nabywcy. Ten próbował kontaktować się ze sprzedawcą. W odpowiedzi otrzymywał od Bogusława P. smsy z informacją, że ten przebywa za granicą lub podjął leczenie w szpitalu. Z czasem jednak sprzedający przestał odbierać połączenia. Kiedy pokrzywdzony próbował osobiście skontaktować się z nieuczciwym kontrahentem nie zastał ani Bogusława P. ani urządzenia, za które zapłacił.

Bogusławowi P. przedstawiony został zarzut wyłudzenia. Początkowo przyznał się do popełnionego czynu tłumacząc, że urządzenie omyłkowo mogło zostać sprzedane wraz z samochodem ciężarowym na Ukrainę. Następnie zmienił stanowisko i obecnie nie przyznaje się do oszustwa.

Bogusław P. nie przyznawał się do zarzutu również w innej sprawie, w której w podobny sposób dopuścił się wyłudzenia na szkodę obywatela Niemiec. Wyrok Sądu Rejonowego w Ropczycach skazujący go na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 5 lat uprawomocnił się

w październiku 2017 r. W sprawie tej Bogusław P. zaoferował na portalu internetowym „mobile.de” samochód ciężarowy, którego nie był właścicielem. Pokrzywdzony, mimo zapłaty pełnej kwoty 17.500 Euro nigdy pojazdu nie otrzymał.

Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 .

Rzecznik Prasowy
Artur Grabowski