Akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi C.

Toga

Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów skierowała do Sądu Rejonowego w Rzeszowie akt oskarżenia p-ko 35- letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, Mateuszowi C., oskarżonemu o nawoływanie do nienawiści wobec narodu ukraińskiego poprzez namalowanie na elewacji budynku zajmowanego przez Honorowy Konsulat Ukrainy w Rzeszowie, napisów m.in. „Raus” oraz symboli kotwicy Polski Walczącej, szubienicy.

Do zdarzenia doszło w okresie pomiędzy 30.09.2017 r. a 02.10.2017 r. Osoba sprawcy zarejestrowana została przez kamery monitoringowe, co pozwoliło na stosunkowo szybką jego identyfikację i zatrzymanie.

W związku z tym, że usunięcie napisów i symboli naniesionych na elewacji budynku, zmusiło właściciela budynku do poniesienia kosztów w wysokości 1.200, zł., uzupełniono zarzut Mateuszowi C. o występek uszkodzenia mienia.

Oskarżony przyznał się do namalowania powyżej wskazanych napisów i symboli na budynku Konsulatu, jednakże zaprzeczył aby uczynił to w celu propagowania nienawiści wobec narodu ukraińskiego. Jego wyjaśnienia i przyjętą linię obrony oceni teraz Sąd.  Oskarżonemu grozi kara do 5-ciu lat pozbawienia wolności.

 

Rzecznik Prasowy
Ewa Romankiewicz