Akt oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym

Toga

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie skierowała do Sądu Rejonowego w Łańcucie akt oskarżenia przeciwko  Mariuszowi G. oskarżonemu o spowodowanie wypadku drogowego, do którego doszło w dniu 21 lipca 2019 r. w miejscowości Albigowa, woj. podkarpackiego, w wyniku którego śmierć poniosła 69 – letnia kobieta, a kolejne trzy osoby pokrzywdzone doznały obrażeń ciała.

W toku postępowania ustalono, że 63- letni Mariusz G., kierując w dniu 21 lipca 2019 r. samochodem osobowym marki Kia Carens poruszał się drogą nr W 877 w miejscowości Albigowa. Mariusz G. stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego zjechał z jezdni do przydrożnego rowu i uderzył w betonowy przepust. Pojazdem marki Kia Carens podróżowało pięć osób, w tym obywatele Francji, którzy brali udział w XVIII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Pasażerowie wymienionego pojazdu, z uwagi na odniesione obrażenia ciała, przewiezieni zostali do placówek medycznych na terenie Łańcuta oraz Rzeszowa.
Stan 69 – letniej pokrzywdzonej był ciężki, w następstwie doznanych obrażeń kobieta zmarła w szpitalu.

Badanie urządzeniem kontrolno – pomiarowym przeprowadzone wobec kierującego pojazdem marki Kia Carens nie wykazało zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

W toku śledztwa ustalono i przesłuchano świadków wypadku komunikacyjnego, niezbędne było również zwrócenie się przez prokuraturę do Strony francuskiej o przesłuchanie w charakterze pokrzywdzonego 69 – letniego obywatela Francji, męża zmarłej kobiety. Uzyskano również opinię biegłego sądowego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych.

W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy Mariuszowi G. ogłoszono  zarzut popełnienia przestępstwa z art. 177§2 kk i art. 177§ 1 kk w zw. z art. 11 §2kk.

Mariusz G. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o dobrowolne poddanie karze.

W dniu 29 maja 2020 roku Prokuratura Rejonowa w Łańcucie skierowała do Sądu Rejonowego w Łańcucie wniosek o wydanie wobec Mariusza G. wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy i orzeczenie uzgodnionej z oskarżonym kary.

Rzecznik prasowy

Agnieszka Hopek- Curyło