Komunikat prasowy

Paragraf

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie nadzoruje postępowanie przygotowawcze dotyczące zdarzenia drogowego, do którego doszło w dniu 9 lutego 2018 roku około godz. 6:30 w miejscowości Rogóżno.

Kierujący pojazdem marki Honda Accord, jadąc drogą krajową nr 94 od strony Przeworska w kierunku Łańcuta, w pewnej chwili stracił panowanie nad pojazdem. Zjechał na lewą stronę jezdni przejeżdżając przeciwległe pasy ruchu, po czym wjechał na przydrożne pola, gdzie samochód dachował. Świadkiem zdarzenia drogowego był jadący na służbę funkcjonariusz Policji z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Funkcjonariusz zauważył trzech mężczyzn oddalających się od pojazdu marki Honda. Przy rozbitym pojeździe, na śniegu, leżał nieprzytomny czwarty mężczyzna. Policjant udzielił pierwszej pomocy rannemu mężczyźnie, wezwał służby ratunkowe, po czym ruszył w pościg za uciekającymi mężczyznami. Oddalających się mężczyzn z miejsca zdarzenia zabrał z pobocza drogi kierujący samochodem marki Mercedes, który następnie odjechał w kierunku Przeworska. Funkcjonariusz Policji zatrzymał do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Mercedes. Z samochodu wysiadł jeden z pasażerów, natomiast kierowca Mercedesa gwałtownie ruszył i odjechał pojazdem. Pozostawiony mężczyzna próbował uciekać pieszo, jednakże został zatrzymany przez funkcjonariusza Policji. Mężczyzna był w stanie nietrzeźwości, zachowywał się agresywnie wobec funkcjonariusza. Ustalono, że zatrzymanym mężczyzną był 29 – letni mieszkaniec powiatu łańcuckiego, właściciel pojazdu marki Honda Accord. Policjanci zdołali ustalić i zatrzymać pozostałych trzech uczestników zdarzenia. Pojazd marki Honda został zabezpieczony celem dokonania oględzin, ujawnienia śladów umożliwiających identyfikację kierującego pojazdem, w szczególności zweryfikowanie wersji przedstawionej przez uczestników zdarzenia odnośnie osoby kierującej pojazdem marki Honda Accord.

Na obecnym etapie postępowania przygotowawczego trzem zatrzymanym mężczyznom ogłoszono zarzuty popełnienia przestępstwa nieudzielenia pomocy rannemu koledze znajdującemu w położeniu grożącym mu bezpośrednim niebezpieczeństwem doznania co najmniej ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego sprawcy pozostawili nieprzytomnego przy pojeździe, tj. przest. z art. 162 §1kk. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat trzech. Ponadto jednemu z podejrzanych ogłoszono zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na spowodowaniu obrażeń ciała u funkcjonariusza Policji podejmującego interwencję.

Nadal prowadzone są czynności dowodowe mające na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia drogowego. W zależności od ustaleń podjęta zostanie decyzja co do poszerzenia zarzutów ogłoszonych podejrzanym, w szczególności w zakresie realizacji znamion przestępstwa spowodowania wypadku drogowego określonego w art. 177§1kk oraz ucieczki z miejsca wypadku (art. 178§1kk). Za przestępstwo z art. 177§1kk w zw. z art. 178§1kk grozi odpowiedzialność karna do czterech i pół roku pozbawienia wolności.

Prokurator Rejonowy
Marek Jękot