Komunikat prasowy w sprawie potrącenia rowerzysty w Rakszawie

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie prowadzi śledztwo dotyczące wypadku drogowego, do którego doszło w dniu 17 stycznia 2019 roku w miejscowości Rakszawa, w wyniku którego śmierć poniósł mężczyzna w wieku 50 lat, tj. o przestępstwo z art. 177 § 2 kk.

Do wypadku doszło około godz. 21.00 na drodze nr 1368 R w miejscowości Rakszawa. Ustalono, że 25 letni mieszkaniec powiatu łańcuckiego, kierując samochodem osobowym marki Ford, podczas manewru wyprzedzania zderzył się z rowerzystą. W wyniku wypadku rowerzysta doznał ciężkich obrażeń ciała, w następstwie których zmarł w szpitalu. Kierujący pojazdem marki Ford zbiegł z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy pokrzywdzonemu rowerzyście.

Na miejscu wypadku przeprowadzono oględziny celem zabezpieczenia śladów i dowodów umożliwiających identyfikację sprawcy oraz rekonstrukcję zdarzenia. Funkcjonariusze Policji zdołali niezwłocznie ustalić sprawcę wypadku, którym okazał się 25 letni mieszkaniec powiatu łańcuckiego. Badanie urządzeniem kontrolno – pomiarowym przeprowadzone wobec kierującego pojazdem marki Ford wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

W toku śledztwa Konradowi S. ogłoszono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 177 § 2 kk w zw. z art. 178 § 1 kk polegającego na umyślnym naruszeniu zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym i spowodowanie wypadku, którego następstwem jest śmierć innej osoby. Ponadto Konrad S. podejrzany jest o kierowanie w dniu 17 stycznia 2019 roku pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości ( przestępstwo z art. 178a § 1 kk ) oraz o nie udzielenie pomocy poszkodowanemu uczestnikowi wypadku drogowego znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia ( przestępstwo  z art. 162 § l kk).

Konrad S. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat.

Na wniosek prokuratora, Sad Rejonowy w Łańcucie zastosował wobec Konrada S. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

W toku śledztwa szczegółowo wyjaśniane będą okoliczności tragicznego wypadku.

Artur Grabowski
Rzecznik Prasowy