Komunikat prasowy w sprawie PR Ds.517.2018 Prokuratury Rejonowej w Ropczycach

Silnik

Dozór Policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe zastosował prokurator wobec  trzech mężczyzn, dwóch 34-letnich  mieszkańców  Ropczyc i 42-letniego mieszkańca Sędziszowa Młp., którym ogłoszono  zarzuty  paserstwa  z art. 291 §1 kk. Jednemu z nich paserstwa kilkudziesięciu części samochodowych pochodzących z kradzieży  samochodów na terenie Unii Europejskiej,  głównie pochodzących z samochodów  Mercedes Sprinter. Drugiemu z nich paserstwo części  samochodowych  oraz  paserstwo  pojazdów  Ford Fiesta oraz Ford Focus pochodzących z  kradzieży na terenie Niemiec. Trzeciemu z nich mieszkańcowi Ropczyc, prowadzącemu działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży części samochodowych, w tym za pośrednictwem portalu internetowego, paserstwo  znacznej ilości części pochodzących z samochodów skradzionych na terenie Unii Europejskiej oraz  paserstwo samochodu  Jeepa Renegade pochodzącego z kradzieży na terenie Włoch.

Podczas przeprowadzonych przez funkcjonariuszy policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przeszukań na posesjach osób podejrzanych  na terenie Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego ujawniono znaczną ilość części samochodowych oraz trzy wymienione pochodzące z kradzieży  samochody.  Trzy zatrzymane samochody Ford Fiesta, Ford Focus oraz Jeepa Renegade miały przerobione numery WIN. Samochody oraz części do samochodów  zatrzymano do toczącego się postępowania.  Wstępna wartość zatrzymanych części samochodowych to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dalsza identyfikacja w toku nadzorowanego dochodzenia pozwoli na weryfikację wszystkich zatrzymanych części samochodowych, określenia źródła pochodzenia zatrzymanych części, ustalenie czy pochodzenie zatrzymanych części było legalne i czy części te pochodziły ze zdemontowanych pojazdów, skradzionych uprzednio  na terenie Europy, głównie Niemiec, Anglii i Włoch.

Podejrzani  złożyli wyjaśniania, w których jeden z nich przyznał się do zarzuconego mu czynu, drugi częściowo, a trzeci nie przyznał się do zarzuconego mu czynu. Jeden ze sprawców był już skazany za paserstwo z art. 292 §1 kk.

Podejrzanym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Rzecznik Prasowy
Artur Grabowski