Akt oskarżenia przeciwko czterem mężczyznom o kradzież przewodu teleinformatycznego

Toga

W dniu 28 października 2016 r. Prokuratura Rejonowa w Leżajsku skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko czterem mężczyznom, pochodzącym z południowo – zachodniej Polski, którzy w okresie letnim 2015 r. dokonali na Podkarpaciu kradzieży zakopanego w ziemi przewodu teleinformatycznego wchodzącego w skład sieci telekomunikacyjnej.

Oskarżeni po zlokalizowaniu linii kolejowej wzdłuż, której był położony przewód teleinformatyczny szukali miejsc oddalonych od terenów zamieszkałych, gdzie w nocy mogli prowadzić prace przy wydobywaniu przewodów z ziemi.

Mężczyźni po zlokalizowaniu przy użyciu wykrywacza metalu miejsca położenia przewodu wykopywali dołki do głębokości, na której był położony przewód, następnie za pomocą pił przecinali przewody, podpinali przewód za pomocą liny lub łańcucha do samochodów terenowych, przy pomocy których wyciągali przewód z ziemi. Przewody składały się z wielu miedzianych żył, były otulone papierem i dodatkowo całość znajdowała się w ołowianej rurze. Oskarżeni wyjmowali miedziane przewody z ołowianej rury i opalali je, następnie uzyskane w ten sposób metale sprzedali w punkach skupu złomu.

Wartość strat wynikających z kradzieży przewodu telekomunikacyjnego pokrzywdzony wycenił na następujące kwoty: 59 536, 40 zł, 53 980, 10 zł, 103 650, 06 zł, 442 636, 82 zł.

Akt oskarżenia obejmował cztery przestępstwa popełnione w wyżej opisany sposób, popełnione w różnych konfiguracjach osobowych, które zakwalifikowano z art. 254 a i z art. 278 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk, nadto w jednym przypadku gdy dopuszczono się kradzieży kabla o znacznej wartości jako przest. z art. z art. 254 a kk i z art. 278 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk i w zw. z art. 11 § 2 kk.

Nadto poszczególnym oskarżonym zarzucono także dodatkowo uszkodzenie mienia w postaci uprawy pszenicy, do którego doszło w czasie w wyciągania samochodami kabla z ziemi, posiadanie niewielkich ilości substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy oraz niestosowanie się do decyzji Starosty Polkowickiego z dnia 3 lipca 2015 r. o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami kategorii B poprzez prowadzenie na drogach publicznych samochodu osobowego marki Nissan Patrol.

Trzem oskarżonym grożą kary pozbawienia wolności do 8 lat, jednemu z oskarżonych grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Rzecznik Prasowy
Ewa Romankiewicz