Akt oskarżenia w sprawie udzielenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi Policji podczas kontroli drogowej

Banknoty

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Łańcucie przeciwko 59 – letniemu Władysławowi B., mieszkańcowi powiatu jarosławskiego, któremu przedstawiono zarzut udzielenia w dniu 15 lutego 2018 roku w Głuchowie korzyści majątkowej w kwocie 100 zł funkcjonariuszowi Policji, podczas kontroli drogowej w celu nakłonienia go do odstąpienia od wykonania czynności służbowej polegającej na ukaraniu sprawcy mandatem karnym za popełnione wykroczenie drogowe, tj. o przestępstwo z art. 229 § 3 k.k.

W dniu 15 lutego 2018 roku Władysław G. kierujący samochodem osobowym marki Alfa Romeo, w miejscowości Głuchów, pow. łańcucki, został zatrzymany do kontroli drogowej przez funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podstawą zatrzymania było popełnienie przez kierującego wykroczenia, tj. przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o 23 km/h. Władysław G. został poinformowany, że za wykroczenie, którego się dopuścił może zostać nałożony mandat karny w wysokości 200 zł oraz 6 punktów karnych. Po zwróceniu się przez funkcjonariusza z pytaniem, czy Władysław G.  przyjmie mandat karny, wymieniony oświadczył,  „aby tą sprawę załatwić w inny sposób”. Podejrzany wyciągnął z portfela banknot 100 zł i położył go w radiowozie. Funkcjonariusze Policji poinformowali dyżurnego KWP w Rzeszowie o zdarzeniu. Na miejsce przybyła ekipa z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie, która wykonała dalsze czynności procesowe .

Władysławowi G. przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 229 § 3 k.k. Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

Przestępstwo z art.229 § 3 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

 

Artur Grabowski
Rzecznik Prasowy