Akt oskarżenia przeciwko sprawcy katastrofy w ruchu lądowym w Trzebownisku

Wypadek-auto

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Dominkowi W., 23 letniemu mieszkańcowi Kolbuszowej, który pozostaje pod zarzutem nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej zdrowiu i życiu wielu osób, której następstwem była śmierć jednego z pokrzywdzonych.

Do wypadku doszło w dniu 16 sierpnia 2016 roku w Trzebownisku, podczas którego, sprawca poruszając się pojazdem m-ki Fiat Ducato z prędkością 80 km/h, większą niż administracyjne dopuszczalna (50 km/h) oraz nie stosując się do oznakowania poziomego i pionowego jezdni, nie zatrzymał pojazdu przed jej krawędzią i nie ustępując pierwszeństwa przejazdu autobusowi komunikacji miejskiej doprowadził do zderzenia trzech samochodów. W ten sposób sprowadził katastrofę w ruchu lądowym powodując obrażenia ciała 17 osób, pasażerów i kierowcy autobusu. Jeden z pokrzywdzonych, w następstwie licznych obrażeń ciała odniesionych w wyniku wypadku zmarł w szpitalu.

Wobec Dominika W. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju.

Opinia biegłych Politechniki Lubelskiej Katedry Pojazdów Samochodowych  wskazała, że przyczyną wypadku były wymienione wcześniej nieprawidłowości popełnione przez oskarżonego.

Czyn zarzucony sprawcy jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Oskarżony dotychczas nie był karany.

 

Artur Grabowski
Rzecznik Prasowy