Chciał przekupić policjantów

Korupcja

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach wszczęła śledztwo przeciwko Pawłowi P. – 41 letniemu mieszkańcowi Krakowa podejrzanemu o wręczenie korzyści majątkowej funkcjonariuszowi Policji.

Do zdarzenia doszło w czwartek 10 listopada 2016 r. około godziny 15.00 kiedy to dzielnicowi Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach pełnili służbę na terenie miejscowości Broniszów (powiat ropczycko – sędziszowski). Podczas patrolowania rejonu służbowego zauważyli samochód marki Fiat Ducato, którego kierujący wyprzedzał inny pojazd przekraczając podwójną linię ciągłą. Funkcjonariusze udali się za samochodem zatrzymując kierującego do kontroli drogowej.

Podczas legitymowania okazało się, że mieszkaniec Krakowa nie posiada dokumentu prawa jazdy bowiem to odebrane mu zostało przez Sąd w lutym bieżącego roku za kierowanie samochodem po użyciu alkoholu. Policjanci poinformowali kierującego o konsekwencjach karnych kierowania pojazdem pomimo sądowego zakazu oraz o popełnionym wykroczeniu związanym z wyprzedzaniem. Wówczas mężczyzna zaproponował funkcjonariuszom „załatwienie sprawy w inny sposób”. Mimo ostrzeżeń odwodzących go od składania tego rodzaju propozycji udał się do swojego samochodu skąd wrócił z plikiem pieniędzy wkładając je bez słowa do notatnika służbowego, odnotowującego interwencję funkcjonariusza Policji. W tym momencie został poinformowany o popełnieniu przestępstwa. O fakcie wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariusze powiadomili dyżurnego KPP w Ropczycach zaś kierujący Fiatem Ducato został zatrzymany.

Pawłowi P. przedstawione zostały zarzuty niezastosowania się do sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi oraz udzielenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi Policji w celu odstąpienia od czynności służbowych związanych z popełnionym przestępstwem i wykroczeniem. Podejrzany przyznał się do popełnionych czynów, zadeklarował chęć skorzystania z możliwości skazania bez przeprowadzenia rozprawy. Za zarzucone przestępstwa Pawłowi P. grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, grzywna oraz przepadek na rzecz Skarbu Państwa wręczonej korzyści majątkowej.

 

Ewa Romankiewicz
Rzecznik Prasowy