Fikcyjne umowy o pracę dla najbliższych

W październiku 2018 roku Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko Michałowi R. oskarżając w/w o popełnienie czynu z art. 296 § 1 kodeksu karnego w zw. z art. 12 kodeksu karnego, Michał R. jako prezes Remix Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej  w Rakszawie,  był zobowiązany do zajmowania się sprawami majątkowymi tej spółki. 

Michał R. będąc prezesem zarządu Remix sp. z o.o.   fikcyjnie zatrudnił w spółce swoją żonę oraz członków rodziny wspólników spółki. Osoby były zatrudniane na fikcyjnych stanowiskach pracy. W rzeczywistości pracowały w innych miejscach.  Spółka wypłacała tym osobom przez  okres niemal 6 lat  wynagrodzenia za pracę, której nie wykonywali, w  łącznej wysokości niemal  270.000 złotych.

Remix sp. z o.o. z siedzibą w R. prowadziła działalność gospodarczą od dnia 28 kwietnia 2004 roku do dnia 27 kwietnia 2011 roku, kiedy to orzeczono upadłość spółki.

W chwili orzeczenia upadłości spółka posiadała zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego, ZUS -u., Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy, dostawców energii elektrycznej,  w łącznej kwocie należności wobec  w wysokości ponad 330.000 złotych, jak też nieuregulowane wynagrodzenia względem pracowników.

Michał R. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania jakichkolwiek wyjaśnień.

Za zarzucane Michałowi R. przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

                                                                                              Rzecznik Prasowy
                                                                                                Artur Grabowski