Komunikat prasowy

Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów prowadzi wspólnie z Komendą Miejską Policji w Rzeszowie śledztwo przeciwko Andrzejowi K., lat 59, podejrzanemu o kierowanie gróźb karalnych pod adresem członka swojej rodziny oraz czynną napaść na interweniujących wobec niego funkcjonariuszy Policji i spowodowanie u dwóch z nich obrażeń ciała.

Do zdarzeń będących przedmiotem sprawy doszło w dniu 22 stycznia 2021 r. na jednej z posesji w Rzeszowie. Mieszkający na niej 59-letni mężczyzna najpierw skierował pod adresem jednego z członków swojej rodziny groźby pozbawienia życia, po czym zaatakował wezwanych na miejsce funkcjonariuszy Policji, w ten sposób, że rzucał w ich kierunku węglem, talerzami, nożami, krzesłem, taboretem, a na koniec również siekierą oraz uderzał ich metalowym prętem. Mężczyzna po obezwładnieniu został zatrzymany i przewieziony, do szpitala psychiatrycznego, gdzie przebywał do dnia 18 lutego 2021 r. Następnie został zatrzymany do niniejszej sprawy. Na skutek jego ataku dwóch funkcjonariuszy doznało obrażeń ciała.

W związku z opisanym zdarzeniem prokurator w dniu 19 lutego 2021 r. przedstawił Andrzejowi K. zarzuty popełnienia przestępstw kierowania gróźb karalnych wobec członka rodziny i czynnej napaści na funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie w celu zmuszenia ich do zaniechania podjętej interwencji i spowodowanie u dwóch z nich obrażeń ciała, tj. czynów z art. 190 § 1 kk, art. 223 § 1 kk i inne. Andrzej K. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.

Wobec podejrzanego skierowano w dniu 19 lutego 2021 r. do Sądu Rejonowego w Rzeszowie wniosek o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, który został uwzględniony.

Podejrzanemu za zarzucane przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Prokurator Rejonowy
dla miasta Rzeszów
Wojciech Przybyło