Obywatelska postawa 18 – latka

Obywatelską postawą wykazał się 18-letni mieszkaniec powiatu ropczycko- sędziszowskiego, który poruszając się w godzinach wieczornych swoim samochodem, zwrócił uwagę na kolejno rozbite samochody, po czym zatrzymywał się i pytał, czy osobom przebywającym w tym miejscu nie jest potrzebna pomoc. Gdy zauważył „terenówkę” z rozbitym przodem, ponownie zatrzymał się, lecz prowadzący nią mężczyzna gwałtownie przyśpieszył. 18-latek ruszył za samochodem terenowym, a kiedy zauważył, że porusza się on całą szerokością jezdni, a kierujący na przemian zatrzymuje się i gwałtownie rusza, powiadomił Policję. Funkcjonariusze udali się na wskazany przez 18- latka parking, gdzie ujawnili rozbitą „terenówkę”, a kierującego nią mężczyznę zatrzymali po krótkim pieszym pościgu.

Jak się okazało w dniu 7 lutego 2019 roku w Kamionce kierujący samochodem  terenowym Kia doprowadził do dwóch kolejnych kolizji, uciekając z ich miejsca i dopiero zachowanie 18- latka doprowadziło do jego zatrzymania. Badanie wykazało u sprawcy – mieszkańca powiatu rzeszowskiego, ponad 2,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Został on zatrzymany, a następnego dnia zostały mu przedstawione zarzuty.

Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu, złożył krótkie wyjaśnienia, częściowo zasłaniając się niepamięcią i wyraził wolę dobrowolnego poddania się karze. W następstwie czego uzgodniono karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 4 lata, świadczenie pieniężne w wysokości 7 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej i obowiązek pokrycia kosztów postępowania.

 

Artur Grabowski

Rzecznik Prasowy