Śledztwo dotyczące wypadku drogowego w miejscowości Dębina

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie prowadziła śledztwo dotyczące wypadku drogowego, do którego doszło w dniu 4 września 2019 roku w miejscowości Dębina, w wyniku którego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu doznał motocyklista w wieku 33 lat, tj. o przest. z art. 177 § 2 kk.

Do wypadku doszło około godz. 17:45 na prostym odcinku autostrady A4 w okolicy miejscowości Dębina. Ustalono, że 33 letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego, kierując motocyklem marki Yamaha najechał na tył pojazdu marki Hyundai Tucson, kierowanego przez 63 letniego mieszkańca powiatu rzeszowskiego. W wyniku wypadku motocyklista doznał ciężkich obrażeń ciała. Siła zderzenia się pojazdów była tak duża, że w motocyklu marki Yamaha złamaniu i wyrwaniu z zamocowania uległy rury amortyzatorów przednich.

Na miejscu wypadku przeprowadzono oględziny celem zabezpieczenia śladów i dowodów umożliwiających rekonstrukcję zdarzenia. Badanie urządzeniem kontrolno- pomiarowym przeprowadzone wobec kierujących pojazdami uczestniczącymi w wypadku nie wykazało zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. W toku śledztwa ustalono i przesłuchano świadków wypadku komunikacyjnego.

Z relacji kierującego pojazdem marki Hyundai Tucson wynikało, że poruszał się on prawym pasem ruchu w kierunku Rzeszowa z prędkością około 80-90 km/h. W pewniej chwili w lusterkach wstecznych zauważył motocyklistę, który w jego ocenie poruszał się „ szybko”, po czym uderzył w tył samochodu.

Kierujący motocyklem nie pamiętał okoliczności zdarzenia.

W toku śledztwa, z uwagi na konieczność przeprowadzenia badań rekonstrukcyjnych wypadku drogowego, prokurator powołał biegłego sądowego.

Z opinii biegłego wynika, że technika jazdy motocyklisty była nieprawidłowa. Bezpośrednią przyczyną wypadku było nie zachowanie należytej ostrożności oraz nie obserwowanie położenia, odległości oraz manewrów innych uczestników ruchu przez kierującego motocyklem marki Yamaha. Z obliczeń dokonanych przez biegłego wynika, że kierujący pojazdem marki Hyundai Tucson bezpośrednio przed wypadkiem poruszał się prędkością wynoszącą 80-90 km/h, natomiast kierujący motocyklem marki Yamaha poruszał się z prędkością zawierającą się w przedziale 130- 140km/h.

Zgromadzony materiał dowodowy uzasadniał umorzenie śledztwa o przestępstwo z art. 177 § 2 kk z uwagi na brak znamion czynu zabronionego.

Prokurator Rejonowy

Marek Jękot