Śmiertelny wypadek drogowy w miejscowości Wola Dalsza

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie prowadziła śledztwo dotyczące wypadku drogowego, do którego doszło w dniu 8 września 2019 roku na autostradzie A4 w miejscowości Wola Dalsza, w wyniku którego śmierć poniósł mężczyzna w wieku 35 lat. Postępowanie przygotowawcze zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Łańcucie przeciwko Januszowi C. w wieku 39 lat o przestępstwo z art. 177 § 2 kk.

Ustalono, że w dniu 08 września 2019 roku Janusz C. kierując samochodem osobowym marki VW Sharan przemieszczał się autostradą A4 z Jarosławia w kierunku Łańcuta, przewożąc w swoim pojeździe dwóch pasażerów. Wymieniony poruszał się prawym pasem ruchu z prędkością około 140 km/h. Janusz C nienależycie obserwując sytuację na drodze i nie dostosowując techniki i prędkości jazdy do warunków drogowych podjął gwałtowne hamowanie, w wyniku czego stracił panowanie nad kierowanym pojazdem, który zjechał z jezdni i uderzył w bariery ochronne oddzielające pasy ruchu. Po tym uderzeniu pojazd odrzucony został na drugą stronę jezdni, gdzie uderzył w zewnętrzne bariery ochronne. W wyniku wypadku, pasażer jadący na tylnym siedzeniu wypadł z pojazdu, gdyż jak ustalono nie by 1 on zapięty w pasy bezpieczeństwa. Pokrzywdzony pasażer na skutek doznanych obrażeń ciała zmarł na miejscu zdarzenia.

Badanie urządzeniem kontrolno – pomiarowym przeprowadzone wobec kierującego pojazdem VW Sharan nie wykazało zawartości alkoholu.

Janusz C. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Podejrzanemu zatrzymane zostało prawo jazdy, gdyż okoliczności wypadku uzasadniają orzeczenie wobec niego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych .

Za wymienione przestępstwo oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Prokurator Rejonowy

Marek Jękot