Śledztwo Prokuratury Rejonowej w Leżajsku dot. spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ze skutkiem śmiertelnym

Prokuratura Rejonowa w Leżajsku nadzoruje postępowanie przygotowawcze przeciwko 24-letniemu mieszkańcowi powiatu leżajskiego podejrzanemu o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, skutkującego zgonem 52-letniego mieszkańca Leżajska, tj. o przestępstwo z art. 156 § 3 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w nocy z 15 na 16 września 2018 roku w jednym z mieszkań w centrum Leżajska, gdzie odbywała się impreza alkoholowa, doszło do tragicznego zdarzenia. 52-letni mężczyzna został dotkliwie pobity przez 24-latka, który nadto zadał mu kilkadziesiąt ran kłutych nożem, przede wszystkim w okolice pośladków, ud, ale również i w klatkę piersiową. Na twarzy pokrzywdzonego ujawniono również zadane przez sprawcę rany cięte. Ciało pobitego zostało umieszczone w wersalce.

Sprawca wraz z 33-letnim kompanem, dokonali następnie kradzieży z włamaniem do mieszkania zmarłego, skąd zabrali sporą ilość gotówki oraz sprzęt elektroniczny. Za uzyskane w ten sposób pieniądze mężczyźni udali się do jednego z rzeszowskich hoteli, gdzie zostali zatrzymani.

Zwłoki ujawnił właściciel mieszkania w dniu 18 września 2018 roku. Na miejsce natychmiast udali się funkcjonariusze, którzy potwierdzili makabryczne odkrycie. Przeprowadzone zostały całonocne oględziny, w czasie których zabezpieczono ślady i przedmioty, które mogą mieć miejsce ze zdarzeniem.

Wstępne wyniki sekcji zwłok zmarłego wykazały, że przyczyną zgonu było wykrwawienie.

24-latkowi zostały przedstawione zarzuty spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu skutkującego zgonem 52-latka oraz kradzieży z włamaniem, przy czym ustalono, że obu tych czynów podejrzany dopuścił się w warunkach recydywy.

33-latkowi zarzucono kradzież z włamaniem oraz niezawiadomienie organów ścigania o popełnionym przestępstwie. W ramach pierwszego zarzutu on również będzie odpowiadał w ramach recydywy.

Wymienieni podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych czynów.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Leżajsku zastosował w stosunku do podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

W toku obecnie prowadzonego śledztwa ustalane są szczegóły zaistniałego zdarzenia oraz motywy działania sprawców.

Za przestępstwo z art. 156 § 3 kk grozi kara pozbawienia wolności od lat 5, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Czyn związany z kradzieżą z włamaniem jest zagrożony karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

                                                                                              Rzecznik Prasowy
                                                                                               Artur Grabowski