Śledztwo w sprawie śmierci pieszego, w następstwie potrącenia przez kierującego samochodem osobowym

Wypadek-auto

Prokuratura Rejonowa w Dębicy prowadzi postępowanie przeciwko 43 letniemu mieszkańcowi powiatu dębickiego Kazimierzowi R., który pozostaje pod zarzutem spowodowania w dniu 21 grudnia 2018 roku wypadku drogowego, w wyniku którego śmierć poniósł 40 letni mężczyzna.

Do zdarzenia doszło w Zwierniku około godziny 20-stej. Kierujący samochodem osobowym marki Mercedes E 200 na prostym odcinku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu, którym poruszał się pieszy, doprowadzając do jego potrącenia, wjeżdżając przy tym do przydrożnego rowu. Pokrzywdzony w następstwie uderzenia pojazdu został przemieszczony do rowu i doznał obrażeń ciała w postaci urazów czaszki, w wyniku których zmarł na miejscu zdarzenia.

Następnie sprawca udał się do zamieszkującego po sąsiedzku mężczyzny i poprosił o pomoc w wyciągnięciu samochodu z rowu. Nie informował sąsiada o potrąceniu pieszego, a ten nie dostrzegł mężczyzny leżącego w rowie po drugiej stronie drogi.

Pojazd marki Mercedes został wyciągnięty z rowu i umieszczony w stodole osoby pomagającej w wyciągnięciu samochodu.

Ciało pokrzywdzonego odnalazła jego żona wracając do miejsca zamieszkania.

W toku podjętych czynności procesowych w tej sprawie, w dniu 22 grudnia 2018 roku o godz.9.50 zatrzymano Kazimierza R, który w tym momencie  znajdował się w stanie nietrzeźwości przekraczającym 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Przedstawiono sprawcy zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym oraz ucieczkę z miejsca zdarzenia, a także nie udzielenie pomocy pokrzywdzonemu znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Kazimierz R. przyznał się do popełnienia zarzucanego czynu i wyjaśnił, że alkohol spożywał po wypadku.

W związku ze skierowaniem przez prokuratora wobec podejrzanego wniosku o zastosowanie środka zapobiegawczego, Sąd Rejonowy w Dębicy zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Kazimierz R. nie był dotychczas karany.

Przedmiotowy czyn zagrożony jest karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Artur Grabowski
Rzecznik Prasowy