Śmierć w wyniku wybuchu pocisku

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie prowadzi czynności dotyczące zdarzenia, do którego doszło w dniu 19 grudnia 2019 roku około godz. 19.00 w miejscowości Rakszawa, a polegającego na wybuchu pocisku, w wyniku którego śmierć poniósł 41 letni mężczyzna.

Ustalono, że w garażu na terenie jednej z posesji w Rakszawie podczas rozbrajania pocisku przeciwlotniczego z okresu II wojny światowej doszło do jego eksplozji. Ciężko ranny mężczyzna przewieziony został do Szpitala w Rzeszowie, gdzie zmarł.

Podczas oględzin miejsca zdarzenia prowadzonych przez prokuratora ujawniono w garażu, miedzy innymi pięć bomb przeciwlotniczych, pociski moździerzowe. Materiały wybuchowe zabezpieczone zostały przez saperów z Jednostki w Rzeszowie. Na czas czynności związanych z zabezpieczeniem materiałów wybuchowych niezbędna była ewakuacja mieszkańców z kilkunastu domów.

W prowadzonym śledztwie szczegółowo wyjaśniane będą okoliczności tego tragicznego zdarzenia, w tym okoliczności związane z wejściem w posiadanie materiałów wybuchowych. Postępowanie prowadzone będzie o przest z art. 155 kk ( nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka) oraz o przest. z art.263§2kk ( posiadanie amunicji bez wymaganego zezwolenia).

Prokurator Rejonowy

Marek Jękot