Sprawa nieumyślnego spowodowania śmierci podczas prac związanych ze zwózką drzewa w lesie

Prokuratura Rejonowa w Ropczycach nadzoruje śledztwo prowadzone przez Komendę Powiatową Policji w Ropczycach przeciwko 33 – letniemu Michałowi Z. podejrzanemu o narażenie pokrzywdzonego Lesława M. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz o niemyślne spowodowanie jego śmierci.

Do zdarzenia doszło w dniu 20 czerwca 2020 roku po godzinie 15:00 w miejscowości Mała. Pokrzywdzony poprosił dwóch sąsiadów o pomoc przy zwiezieniu drzewa z pobliskiego lasu, stanowiącego jego własność. Michał Z. spożywał wcześniej w tym dniu alkohol w postaci piwa, natomiast pokrzywdzony spożywał wódkę. Michał Z. kierował ciągnikiem pokrzywdzonego, który siedział na doczepionym wozie wraz z drugim z sąsiadów. Gdy mężczyźni przyjechali do miejsca gdzie znajdowały się powalone pnie i konary, Michał Z. wraz z drugim sąsiadem przypięli stalową linę do jednego z pni a czynności te obserwował Lesław M. Następnie Michał Z. ruszył ciągnikiem do przodu, ściągając ze skarpy przymocowany liną pień, który w wyniku obsunięcia, naprężenia i odwrócenia uderzył w głowę pokrzywdzonego Lesława M., który natychmiast upadł tracąc przytomność. Michał Z. po chwili zorientował się, że pokrzywdzony upadł, wysiadł z ciągnika i pobiegł do pokrzywdzonego udzielając mu pomocy oraz wzywając karetkę pogotowia. Przybyli na miejsce członkowie karetki pogotowia podejmowali czynności ratownicze, jednak pokrzywdzony zmarł.

Ze wstępnej opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej wynika, że przyczyną śmierci Lesława M. był uraz czaszkowo- mózgowy.

Sprawca został zatrzymany w dniu 20 czerwca 2020 roku oraz przesłuchany a następnie zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji połączonego z zakazem używania alkoholu oraz zakazem podejmowania wszelkich czynności związanych z wykonywaniem prac w lesie.

Ustalono, że sprawca był w przeszłości kilkukrotnie karany, między innymi za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

Za zarzucone podejrzanemu przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Rzecznik prasowy
Paweł Król