Zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie „oszusta internetowego”

Zakupy_internet

W dniu 3 października 2019 r. przy współpracy funkcjonariuszy Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach został zatrzymany 18 letni mieszkaniec Rzeszowa Wojciech M..

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Dębicy zarzucił wymienionemu popełnienie w okresie od 23 maja 2018 r. do 27 sierpnia 2018 r. wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami szeregu przestępstw, czyniąc sobie z procederu stałe źródło dochodu, a polegających na oferowaniu do sprzedaży za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego OLX oraz forum strony www.wmasg.pl przedmiotów w postaci m.in. telefonów komórkowych, konsoli PS4, czy butów, którymi to przedmiotami nie dysponował, wprowadzając tym samym nabywców w błąd co do zamiaru wywiązania się z dostarczenia zakupionego towaru, pomimo wpłacenia kwoty na wskazane przez niego numery kont bankowych przez co dokonał wyłudzenia pieniędzy na łączną kwotę 32.822,00 złotych.

W toku toczącego się postępowania ustalono, iż podejrzany Wojciech M. podczas zamieszczania ogłoszeń podawał fikcyjne dane osobowe i adresowe, przyjmując wpłaty na rachunki bankowe zarejestrowane na dane tzw. „słupów”, które użyczyły mu możliwości korzystania z ich rachunków bankowych. Niejednokrotnie w tym celu korzystał z dostępu do internetu z bezpłatnych tzw. „Hotspot-ów”, a także z sieci internetowej znajdującej się w miejscu swojego zamieszkania oraz jego najbliższej rodziny. Nadto stwierdzono, iż sprawca korzystał z telefonów komórkowych i numerów abonenckich zarejestrowanych na swoje dane, a także do popełniania przestępstw wykorzystywał numery abonenckie osób z najbliższego otoczenia, w tym członków rodziny.

Podczas przeprowadzonych przeszukań miejsca zamieszkania Wojciecha M. oraz użytkowanego przez niego samochodu ujawniono i zabezpieczono m.in. telefony komórkowe, potwierdzenia wpłat gotówki w bankach/wpłatomatach, karty SIM, pudełka po telefonach, zestawy startowe z kartami SIM oraz laptop.

Przeprowadzone w dniu 3 października 2019 roku oględziny zabezpieczonego od Wojciecha M. telefonu potwierdziły, że podejrzany oferował na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych do sprzedaży telefony komórkowe, ekspresy do kawy, konsole do gier, obuwie trekkingowe itp., a faktycznie nimi nie dysponował, w związku z czym nie mógł wywiązywać się z przyjętych na siebie zobowiązań.

Wojciechowi M. przedstawiony został zarzut popełnienia oszustw na szkodę 35 osób, mieszkańców różnych części kraju. Nie mniej jednak materiał dowodowy wskazuje, że zakres ujawnionych przestępstw może nie być ostateczny.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Wojciech M. przyznał się jedynie do popełnienia kilku z zarzucanych mu czynów.

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Dębicy, w dniu 5 października 2019 roku zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wojciechowi M. za popełnienie zarzucanego czynu grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Sprawca nie był karany.

Artur Grabowski
Rzecznik Prasowy