Zatrzymanie sprawców uprawy i zbioru konopi innych niż włókniste

Marihuana_liście

Prokuratura Rejonowa w Dębicy nadzoruje śledztwo przeciwko 21- letniemu mieszkańcowi Czarnej – Markowi K. oraz 21-letniemu mieszkańcowi Woli Rzędzińskiej – Kamilowi K., którym zarzuca się uprawianie wbrew przepisom ustawy, konopi indyjskich w ilości 20 krzewów, w okresie od bliżej nieustalonego dnia miesiąca czerwca 2019 r. do 12 września 2019 r. na terenie kompleksu leśnego w Czarnej, która to uprawa mogła dostarczyć znacznej ilości ziela konopi innych niż włókniste oraz dokonanie wbrew przepisom ustawy, w dniu 12 września 2019 r. zbioru ziela konopi indyjskich, innych niż włókniste w ilości 18 krzewów.

W dniu 13 września 2019 r. w godzinach wieczornych funkcjonariusze Posterunku Policji w Czarnej weszli w posiadanie informacji, iż w okolicy szlaku kolejowego w miejscowości Czarna rośnie kilkanaście sadzonek konopi, innych niż siewna. Następnie funkcjonariusze udali się we wskazane miejsce, gdzie znajdował się pojazd marki Audi oraz osoby mogące mieć związek z przedmiotową uprawą. Następnie samochód ten funkcjonariusze zatrzymali do kontroli, podczas której zauważyli, iż z jednego z otworów w półce bagażnika wystają liście rośliny, przypominającej konopie indyjskie.

W czasie przeszukania pojazdu ujawniono 18 krzewów roślinnych konopi indyjskich, różnych wielkości w stanie surowym – świeżo ściętych. Nadto w czasie przeszukania osoby Kamila K. ujawniono w kieszeni jego bluzy sekator metalowy, służący do dokonania zbioru przedmiotowej uprawy konopi. Markowi K. i Kamilowi K. przedstawione zostały zarzuty o czyny z art. 63 ust. 2 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Wyjaśnili, iż nasiona konopi zakupili w internecie, a zebrana uprawa miała im dostarczyć narkotyku wyłącznie na własny użytek i nie mieli oni zamiaru go nikomu udzielać.

Dodatkowo w czasie wizji lokalnej Marek K. wskazał miejsce, gdzie wspólnie z Kamilem K. pozostawił dwa nieścięte krzaki konopi, a także środek do nawożenia roślin i wodę do ich podlewania.

Ponieważ sprawcy podjęli współpracę z organami ścigania. prokurator  po ich przesłuchaniu w dniu 13 września 2019 r. uznał, iż wystarczającym dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania jest zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci dozoru Policji z obowiązkiem stawiennictwa dwa razy w tygodniu odpowiednio w Posterunku Policji w Czarnej oraz Komisariacie Policji Tarnów-Centrum w Tarnowie.

Markowi K. i Kamilowi K. za popełnienie zarzucanych czynów grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawcy nie byli karani.

Artur Grabowski

Rzecznik Prasowy