Akt oskarżenia przeciwko sprawcy usiłowania zabójstwa

Prokuratura Rejonowa w Dębicy skierowała w dniu 31 grudnia 2018 r. do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko 27-letniemu mieszkańcowi Dębicy Sebastianowi S., któremu zarzuca się usiłowanie zabójstwa oraz naruszenie czynności narządu ciała na okres powyżej dni siedmiu 33-letniego mieszkańca powiatu dębickiego oraz przeciwko 23-letniemu mieszkańcowi Pustkowa – Osiedla Dominikowi O., któremu zarzuca się naruszenie nietykalności cielesnej o charakterze chuligańskim 32-letniego mieszkańca powiatu dębickiego.

W dniu 14 lipca 2018 r., ok. godz. 02:35 funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dębicy zostali powiadomieni o tym, iż na ul. Rynek w Dębicy, w rejonie całodobowego sklepu z alkoholem doszło do uszkodzenia ciała 33-letniego mieszkańca powiatu dębickiego oraz do pobicia 32-letniego mieszkańca powiatu dębickiego przez nieznanych mężczyzn.

Pokrzywdzeni w nocy z 13/14 lipca 2018 r. bawili się w jednym z dębickich lokali, skąd wyszli około godz. 01:45, a następnie udali się do znajdującego się na ul. Rynek lokalu z kebabem tureckim. Po dokonaniu zakupu kanapek usiedli na ławce nieopodal postoju Taxi i muszli koncertowej celem ich spożycia. Postanowili również, iż będą oczekiwać na ewentualny przyjazd taksówki. Po chwili do pokrzywdzonych podbiegło dwóch mężczyzn. Jeden z nich uderzył 32-letniego mieszkańca powiatu dębickiego pięścią w twarz. Następnie dobiegł do nich drugi mężczyzna, który kilkakrotnie próbował uderzyć 33-letniego mieszkańca powiatu dębickiego w okolice głowy narzędziem przypominającym maczetę, jednakże w skutek zasłonięcia się przez pokrzywdzonego uderzył go w lewe przedramię powodując tym uderzeniem u pokrzywdzonego obrażenia ciała które spowodowały naruszenie czynności narządu ciała na okres powyżej dni siedmiu.

Po tym zdarzeniu sprawcy uciekli, a pokrzywdzeni zostali przetransportowani na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Dębicy, gdzie udzielono im pomocy medycznej.

Podczas czynności śledczych, zwłaszcza na podstawie analizy nagrań z monitoringów ustalono, że sprawcami zdarzenia są znani działalności pseudokibicowskiej KS Wisłoka Dębica Sebastian S. oraz Dominik O. Osoby te jako sprawców zdarzenia rozpoznał również w trakcie czynności okazania jeden z pokrzywdzonych.

Wobec Sebastiana S. został zastosowany przez Sąd na wniosek prokuratora środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sebastian S. będąc kilkukrotnie przesłuchiwanym nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Podczas składanych wyjaśnień wskazał, iż nie usiłował nikogo zabić, ani nawet zranić, chciał nastraszyć pokrzywdzonego maczetą, którą w chwili zdarzenia nosił przy sobie w worku i pokrowcu. Wyjaśnił, iż pokrzywdzony wystawił rękę i dlatego został w nią trafiony.

Dominik O. natomiast w czasie przesłuchania nie oświadczył się do treści zarzuconego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Oskarżeni byli karani.

Czyn zarzucony Sebastianowi S. jest zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, albo 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotnim pozbawieniem wolności.

Czyn zarzucony Dominikowi O. jest zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.  

Artur Grabowski

  Rzecznik Prasowy