Areszty dla sprawców przemocy domowej

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie w dniu 22 maja 2020 roku skierowała do Sądu Rejonowego w Łańcucie dwa wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec sprawców przemocy domowej.

Pierwszy z wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania skierowano wobec 36 – letniego mieszkańca powiatu łańcuckiego – Pawła W., podejrzanego o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad rodzicami i bratem.

W dniu 20 maja 2020 roku funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie udali się na interwencję domową zgłoszoną przez członków rodziny w związku z agresywnym zachowaniem się Pawła W., który znajdując się w stanie nietrzeźwości groził członkom rodziny pozbawieniem życia.

Paweł W. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji i  przedstawiono mu zarzut znęcania się nad osobami najbliższymi wspólnie zamieszkującymi ze sprawcą, tj. rodzicami i bratem. Podejrzany przesłuchany na okoliczności sprawy częściowo przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

Mężczyzna był uprzednio karany za znęcanie się nad członkami rodziny na karę pozbawienia wolności. Mimo odbycia kary jego zachowanie nie uległo poprawie.

Kolejny wniosek Prokuratury Rejonowej w Łańcucie o zastosowanie tymczasowego aresztowania dotyczył 38 – letniego mieszkańca powiatu łańcuckiego – Jacka W., podejrzanego o kierowanie gróźb karalnych wobec żony.

Wcześniej w 2020 roku prowadzone było przeciwko niemu dochodzenie o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad żoną, które zakończyło się skierowaniem do Sądu aktu oskarżenia przeciwko Jackowi W.  W toku postępowania przygotowawczego  prokurator zastosował wobec mężczyzny środki zapobiegawcze w postaci nakazu opuszczenia lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z żoną, ponadto podejrzanego oddano pod dozór Policji połączony z zakazem zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 50 metrów.

Sprawca nie zastosował się nałożonych na niego obowiązków i w dniu 20 maja 2020 roku znajdując się w stanie nietrzeźwości, groził żonie pozbawieniem życia, a wypowiadając groźby trzymał w ręce nóż.

Jackowi W. został ogłoszony zarzut z art. 190§ 1 kk.  Podejrzany nie przyznał się do zarzuconego mu czynu.

Sąd Rejonowy w Łańcucie uwzględnił wnioski prokuratora  i zastosował wobec Pawła W. i Jacka W. tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Przestępstwo znęcania się nad osobami najbliższymi określone w art.207§l kk zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, a czyn z art. 190 § 1 kk  zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Rzecznik prasowy

Agnieszka Hopek- Curyło