Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie, nadzoruje śledztwo przeciwko trzem mieszkańcom Gminy Głogów Młp. którym przedstawiono zarzuty związane z podrobieniem 6 banknotów o nominale 100 zł i puszczenie jednego z nich w dniu 28 maja 2019 rku w obieg.
Cały proceder ujawniony został przez policjantów w dniu 28 maja 2019 r. kiedy to 47 letni mieszkaniec Gminy Głogów – Andrzej G, usiłował zapłacić w jednym z głogowskich sklepów fałszywym banknotem 100 złotych. Mężczyzna wiedział, że płaci za alkohol podrobionym banknotem, który wcześniej otrzymał od znanego mu z widzenia fałszerza. Banknot był jednak nieudolnie podrobiony i ekspedientka sklepu nie miała trudności z rozpoznaniem, że jest to falsyfikat. W konsekwencji Andrzej G. został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji. W oparciu o jego relację policjanci trafili do domu fałszerza banknotów – 62 letniego Józefa B. Podczas przeszukania należącego do niego domu, policjanci zabezpieczyli 5 podrobionych banknotów o nominale 100 złotych, które wrzucone były do tzw. węglarki. Ponadto zabezpieczono drukarkę ze skanerem na której Józef B. i jego znajomy Jan W. drukowali falsyfikaty. Zabezpieczone banknoty również były nieudolnie podrobione.
W dniu 30 maja 2019 r. obaj fałszerze usłyszeli zarzuty podrobienia 6 -ciu banknotów w celu puszczenia ich w obieg. Zarzucany im czyn stanowi zbrodnię zagrożoną karą pozbawienia wolności od 5 lat.
Podejrzany Józef B. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa, a w swych wyjaśnieniach podał, że pomysł produkcji fałszywych banknotów zrodził się około siedmiu dni wcześniej kiedy to wraz z Janem W. spożywał alkohol.
Jan W. nie przyznał się natomiast do popełnienia zarzuconego mu czynu.
Wobec tych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.
Andrzejowi G. ogłoszony zostanie zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na puszczeniu w obieg podrobionego banknotu, które jest zagrożone karą od roku do lat 10.
Artur Grabowski
Rzecznik Prasowy