Nielegalnie posiadali broń i amunicję

Karabinek

W dniu 9 grudnia 2016 r. dwóch mieszkańców Podkarpacia w wieku 43 i 44 lat poruszając się samochodem osobowym należącym do jednego z nich, zastrzelili zająca i sarnę. Polowanie nie zostało zgłoszone odpowiednim instytucjom, co wynikało przede wszystkim z tego, że żaden z mężczyzn nie miał zezwolenia na posiadanie broni.

W toku wykonywanych przez organy ścigania czynności okazało się, że nielegalne polowanie odbyło się przy użyciu karabinka sportowego pożyczonego od znajomego, 44 – letniego Jacka O. mieszkańca powiatu kolbuszowskiego.

Przeszukanie w domu w/w mężczyzny doprowadziło do ujawnienia całego arsenału, na który złożyło się kilkanaście sztuk broni i ponad tysiąc sztuk różnego rodzaju amunicji. Również Jacek O. nie miał zezwolenia na posiadanie tych przedmiotów. Wszyscy mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

W związku z powyższym Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie wszczęła śledztwo w kierunku art. 263 § 2 kk.

Dwóm polującym mężczyznom Sebastianowi Ż. oraz Mirosławowi K. prokurator przedstawił zarzut posiadania broni i amunicji bez wymaganego prawem zezwolenia, a także polowania bez posiadania do tego uprawnień oraz wejścia w posiadanie upolowanego zwierzęcia. Jackowi O. został ogłoszony zarzut posiadania bez wymaganego zezwolenia broni oraz amunicji.

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci oddania pod dozór policji oraz zakazu opuszczania kraju. Grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Rzecznik Prasowy
Ewa Romankiewicz